Wyższa Szkoła Techniczna
w Katowicach

Uczelnia Techniczna | Artystyczna | Medyczna

Stypendyści 2017/2018

Studenci

Anna

Anna Erasmus

Jestem studentką 3-go roku Architektury Wnętrz na WST. Poprzedni semestr spędziłam w Niemczech w Tecchnische Hochschule Georg Simon OHM w Norymberdze, gdzie brałam udział w programie Erasmus+. Choć na początku miałam pełno obaw to udział w tym programie to na pewno jedno z najlepszych wydarzeń jakie mnie spotkało. Erasmus+ to niezapomniana przygoda, która daje ogromne możliwości własnego rozwoju.

To inwestycja w siebie, która z czasem przynosi niespodziewane i pozytywne korzyści takie jak bezpłatna nauka języków obcych oraz udział w wyjazdach terenowych do różnych kopalni lub fabryk, jak i obowiązkowe wycieczki np. do Wenecji. Erasmus+ to nie tylko nauka lecz również zawieranie nowych znajomości, poznanie wielu kultur, niepowtarzalne życie studenckie.

Polecam wszystkim studentom udział w tego typu wymianach. Są to wspomnienia, które zostają na całe życie.


Anna, studentka III roku, kierunek: architektura wnętrz

Technische Hochschule Nurnberg Georg Simon Ohm, Niemcy

Kinga

Kinga Erasmus

Decydując się na wyjazd do Budapesztu w ramach programu Erasmus+ nie do końca wiedziałam na co się przygotować. Strach przed nowym miejscem, uczelnią a przede wszystkim największe obawy związane były z komunikacją językową z miejscowymi (nie ukrywajmy- język węgierski do najłatwiejszych nie należy :). Teraz, gdy program już się skończył mogę śmiało powiedzieć - nie ma się czego bać ! Gdyby nie wyjazd nie spotkałabym wielu wartościowych ludzi, nie poznałabym ich kultury, kuchni. Wyjazd na Erasmusa to nie tylko nauka i dobra zabawa, to także podróżowanie. W Budapeszcie jest wiele ciekawych miejsc, które szczególnie nocą stają się piękniejsze! Z czystym sumieniem mogę polecić każdemu wyjazd w ramach programu Erasmus+ nie tylko po to, aby poszerzyć swoją wiedzę, poznać nowe miejsca i ludzi, ale przede wszystkim po to by poznać samego siebie.


Kinga, studentka III roku, kierunek: architektura

Budapest University of Technology and Economics, Węgry

Zuzanna

Zuzanna Erasmus

Jestem studentką 4-go roku architektury na Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach. W poprzednim semestrze uczyłam się w Budapest University of Technology and Economics. Na pewno nigdy nie zapomnę tego wyjazdu w ramach programu Erasmus +. Poznałam cudowne miasto, do którego na pewno jeszcze wrócę w niedalekiej przyszłości, co więcej poznałam wspaniałych ludzi z całego świata, z którymi na pewno będę miała kontakt przez lata. Ogromnym plusem było podszkolenie angielskiego i używanie tego języka w potocznej, jak i bardziej formalnej mowie. Poznałam trochę inny system nauki i projektowania na tej uczelni, co pozwoliło mi się bardzo rozwinąć i spojrzeć na wiele rzeczy z innej perspektywy, co na pewno wykorzystam na ostatnim roku na naszej uczelni. Dodatkowo dla mnie jako studentki architektury Budapeszt - jego zabudowa, ludzie i styl życia zrobiły ogromne wrażenie. Polecam skorzystanie z programu Erasmus+ każdemu, kto lubi poznawać nowych ludzi, inne kultury oraz chce pomieszkać przez chwilę w innym kraju i poznać jego kulturę.


Zuzanna, studentka IV roku, kierunek: architektura

Budapest University of Technology and Economics, Węgry

Pracownicy

dr inż. Monika Bogusławska-Bączek

Monika Erasmus

We wrześniu 2017 roku, korzystając z Programu Erasmus+ wyjechałam na wykłady na Uniwersytet Techniczny w Libercu (TUL) Czechy. Podczas tego wyjazdu na Wydziale Włókienniczym udzieliłam 8 godzin wykładów dla studentów czeskich i zagranicznych przebywających na tym uniwersytecie w ramach wymiany z Programu Erasmus+. Oprócz wykładów miałam także możliwość porozmawiania z pracownikami tego Wydziału oraz Wydziału Wzornictwa oraz zwiedzenia ich laboratoriów. Ta wizyta nie była moją pierwszą. Miałam już bowiem wcześniej okazję odwiedzenia Uniwersytetu |Technicznego w Libercu zarówno z Programu Erasmus+ jak też przy okazji konferencji, które Wydział Włókienniczy organizował. Uczelnia TUL jest jedną z największych uczelni w Czechach, a w zakresie włókiennictwa i odzieżownictwa pełni znaczącą rolę zarówno w Europie, jak i w świecie. Na tym kierunku bowiem prowadzone są studia w języku angielskim, a kształci się na nim młodzież niemalże ze wszystkich zakątków świata. Jest to więc uczelnia międzynarodowa.

To tyle z suchych faktów. A teraz coś bardziej osobistego. Już od mojej pierwszej wizyty w Libercu spotkałam się z bardzo ciepłym przyjęciem zarówno przez wykładowców, jak też przez studentów. Uczelnia zrobiła na mnie ogromne wrażenie: ładne sale wykładowe, bogato wyposażone laboratoria i do tego piękna okolica, w której położony jest Uniwersytet. Liberec bowiem jest jednym z ładniejszych miast w Czechach. Położony jest wśród Gór Izerskich i niemalże w ich lasach. Stąd też w Libercu znaleźć można dużą ilość parków. Wspaniała panoramę Liberca można obejrzeć udając się na górę Jested, gdzie w latach 60/70 postawiono niesamowitą futurystyczną wież, w której znajduje się hotel i restauracja. Przez środek miasta płynie rzeka Nysa Łużycka, na której ponad 100 lat temu zbudowano zaporę wodną i utworzono piękne jezioro. Również bardzo piękna jest starówka miasta ze wspaniałym ratuszem oraz ulice z kamienicami z czasów secesji. Z powodzeniem można stwierdzić, że jest to jedno z najładniejszych miast Czech.

Na uczelni poznałam wielu przyjaciół, z którymi miałam okazję spacerować ulicami tego cudownego miasta i spędzić niezapomniane wieczory w tradycyjnych czeskich restauracjach a przy „knedlikach” i piwie niejednokrotnie powstały ciekawe pomysły na współpracę i nowe projekty. Nie wiem co w sobie ma Liberec i TUL, ale zawsze jak stamtąd wyjeżdżam to już tęsknię na kolejną wizytą. Ogólnie można z pełną mocą stwierdzić, że takie wyjazdy bardzo wzbogacają - poznajemy kulturę, historię i przyrodę oraz tradycyjną kuchnię innych krajów. Rozwijamy nasze zainteresowania zawodowe. Poznajemy nowych, ciekawych ludzi, zdarza się nawet, że nawiązujemy nowe przyjaźnie.


dr inż. Monika Bogusławska-Bączek, wykładowca WST w Katowicach, kierunek: wzornictwo

Univerzita v Liberci, Liberec, Czechy

dr inż. arch. Jakub Świerzawski

jakub Erasmus

Wyjazd w ramach programu Erasmus+ na uczelnie Technische Hochschule Mittelhessen w Gießen był ciekawą możliwością wymiany doświadczeń i pomysłów zarówno z innymi pracownikami dydaktycznymi i naukowymi ale też ze studentami. Podczas prowadzenia wykładów oraz wspólnie prowadzonych zajęć dyskutowane były różne podejścia do nauczania projektowania architektonicznego. Ponadto była to dobrą okazją by poznać zaplecze uczelni, która zajmuje wiele obiektów w całym mieście. Wzbogacające było też odwiedzenia pobliskich miast o ciekawej architekturze i urbanistyce historycznej oraz nowoczesnej.

Jednym z efektów wyjazdu jest zaangażowanie autora w dalszą współpracę pomiędzy Wyższą Szkołą Techniczną w Katowicach a Technische Hochschule Mittelhessen w Gießen. Wyjazd odbył się w od 02/07/2018 do 06/07/2018 roku.


dr inż. arch. Jakub Świerzawski, wykładowca WST w Katowicach, kierunek: architektura

Technische Hochschule Mittelhessen, Giessen, Niemcy

mgr Paweł Mikos

jakub Erasmus

W tym roku miałem przyjemność uczestniczyć w programie Erasmus+. Celem wyjazdu było poznanie metod promocji oraz wymiana doświadczeń pomiędzy działem ‘Department of Management’ Vysoka Skola Technicka A Ekonomicka v Ceskych Budejovicich a działem promocji WST w Katowicach. W trakcie wyjazdu zapoznałem się szczegółowo z infrastrukturą tamtejszej uczelni oraz warunkami pracy w Department of Management. Wyjazd oraz nabycie nowych doświadczeń pozwoliło mi na wdrożenie kilku pomysłów w naszej uczelni. Ponadto możliwość rozmowy z pracownikami instytucji zagranicznej poszerzyła moje umiejętności językowe.


mgr Paweł Mikos, kierownik Działu Promocji i Rozwoju

Vysoka Skola Technicka A Ekonomicka v Ceskych Budejovicich, Czechy, Czeskie Budziejowice

Stypendyści 2016/2017

Studenci

Gosia

Gosia Erasmus

Studia to nie tylko nauka, ale i zawieranie nowych znajomości oraz dobra zabawa. To właśnie gwarantuje wymiana studencka. Składając podanie o wyjazd na Erasmus+ nie sądziłam, że się dostanę do tego projektu. Decyzja była dość szybka i spontaniczna, czyli coś zupełnie dla mnie nowego. Jednak mogę każdemu w 100% powiedzieć, że niczego nie żałuję. Gorsza ocena z jakiegoś przedmiotu czy rozstanie z najbliższymi? To wszystko jest warte tego wyjazdu! Gdyby nie Erasmus+, nie miałabym możliwości studiowania za granicą, poznania tak wielu innych kultur czy ogromnego podszkolenia języków w krótkim czasie. Jeśli choć przemknęła ci przez głowę myśl „Co by było gdybym wyjechał/a?”, to nie zastanawiaj się dłużej! Złóż podanie i nie oglądaj się za siebie, a na pewno nie pożałujesz!


Gosia, studentka III roku, kierunek: architektura

Technische Hochschule Nurnberg Georg Simon Ohm Niemcy, Norymberga

Anna

Anna Erasmus

Jestem studentką 3-go roku Architektury na WST. Poprzedni semestr spędziłam w Niemczech w Tecchnische Hochschule Georg Simon OHM w Norymberdze, gdzie brałam udział w programie Erasmus+. Decyzję o wyjeździe podjęłam dość spontanicznie, nie oznacza to jednak, że nie miałam żadnych wątpliwości. Choć ostatecznie nie obyło się bez drobnych przeszkód, teraz, kiedy już wróciłam z Norymbergii, myślę, że podjęłam jedną z lepszych decyzji. Poznałam tam wielu wspaniałych ludzi niemal z całego świata, ich kulturę, jedzenie, z niektórymi nadal utrzymuję kontakt. Zwiedziłam także wiele pięknych i ciekawych miejsc, nie tylko na terenie Niemiec. Jako studenci THN mieliśmy dodatkowe zniżki na komunikację miejską co zdecydowanie ułatwiało podróżowanie. Dodatkowo podszkoliłam swój angielski i niemiecki. Rozwinęłam również swoje umiejętności architektoniczne, poznałam nowe (przynajmniej jak dla mnie) sposoby opracowywania i prezentacji projektów, co na pewno przyda mi się w trakcie studiów na naszej uczelni. Wyjazd na Erasmus+ polecam każdemu, kto chciałby spróbować czegoś nowego, poznać nieco więcej świata, przeżyć po prostu przygodę.


Ania, studentka III roku, kierunek: architektura

Technische Hochschule Nurnberg Georg Simon Ohm Niemcy, Norymberga

Karol

Karol Erasmus

Uczestnictwo w programie wymiany studentów Erasmus+ to niewątpliwie jedno z najlepszych wydarzeń jakie wydarzyło się w moim życiu. Erasmus+ to niezapomniana przygoda, która daje ogromne możliwości własnego rozwoju. Erasmus+ jest szansą na nawiązanie i utrzymywanie kontaktów z niesamowitymi ludźmi – pracującymi lub studiującymi w różnych częściach świata. To inwestycja w siebie, która z czasem przynosi niespodziewane i pozytywne korzyści takie jak bezpłatna nauka języków obcych oraz udział w różnych badaniach laboratoryjnych, wyjazdach terenowych na budowy oraz aktualnie realizowane inwestycje.

Wymiana studencka to także:

  • oryginalne i niepowtarzalne życie studenckie
  • liczne wycieczki organizowane przez opiekunów grup erasmusowych w celu lepszego poznania kraju goszczącego – jego geografii, historii, kultury i tradycji
  • wspólne mieszkanie w domu studenckim
  • wykłady, konferencje w języku angielskim
  • współpraca studentów różnych narodowości w celu przygotowania prezentacji, zajęć oraz wspólna nauka do egzaminów

Jest to kilka miesięcy w życiu do których chętnie wraca się. Polecam wszystkim studentom udział w tego typu wymianach.


Karol, student IV roku, kierunek: budownictwo

Vysoka Skola Technicka A Ekonomicka v Ceskych Budejovicich, Czechy, Czeskie Budziejowice

Pracownicy

mgr Marzena Kliś

Marzena Erasmus

Ten program to świetna sprawa. Wyjazd do Czeskich Budziejowic był dla mnie ciekawym doświadczeniem. Miałam możliwość poznania VSTE The Institute of Technology and Business w Czeskich Budziejowicach. Jest to nowoczesna uczelnia, która prowadzi stacjonarne i niestacjonarne studia licencjackie i magisterskie. Zapoznałam się ze specyfiką pracy na zagranicznej uczelni, a w szczególności poznałam Department of Management oraz Institute Administration, obejrzałam nowoczesne pracownie, laboratoria, poznałam przedstawicieli uczelni i zawarłam znajomości z pracownikami instytutu. Taki wyjazd to również szansa na „podszlifowanie” języka obcego, zwiedzenie kraju oraz poznanie innych kultur i zwyczajów.


mgr Marzena Kliś, zastępca kierownika Działu Promocji i Rozwoju

Vysoka Skola Technicka A Ekonomicka v Ceskych Budejovicich, Czechy, Czeskie Budziejowice

dr inż. Monika Bogusławska-Bączek

Monika Erasmus

W roku akademickim 2015/16 miałam możliwość i przyjemność skorzystania z wyjazdu na Uniwersytet w Lublanie na Słowenii w ramach Programu Erasmus+. Celem wyjazdu było prowadzenie zajęć dydaktycznych na Wydziale Nauk Przyrodniczych i Inżynieryjnych. Uniwersytet w Lublanie jest największym uniwersytetem w Słowenii, pobiera w nim nauki około 64 tysiące studentów, w tym dużą grupę stanowią studenci z zagranicy. Grupa studentów, dla których prowadziłam wykłady i warsztaty była mieszana, składała się zarówno ze studentów ze Słowenii, jak też z zagranicy. Zajęcia przebiegały w miłej i pracowitej atmosferze. Podczas mojego pobytu na Uniwersytecie spotkałam się z bardzo miłym przyjęciem nie tylko ze strony studentów, ale także przez pracowników Wydziału, a w szczególności Katedry Wzornictwa, Tekstyliów i Odzieży.

Po zajęciach na Uniwersytecie miałam możliwość zwiedzania Lublany, a za przewodnika miałam samego Kierownika Katedry Tekstyliów Andreja oraz szefa zespołu tkactwa Kirste. Andrej i Kirste opowiedzieli mi trochę o historii miasta, a później rozmawialiśmy o tym, jak wiele łączy nasze narody. W ostatni dzień mojego pobytu zostałam zabrania na wycieczkę w góry do miasta Bled a następnie do jaskini Postojna – jednej z największych atrakcji turystycznych w Słowenii. Zarówno góry, jak i jaskinia całkowicie mnie oczarowały.

Takie wyjazdy bardzo wzbogacają - poznajemy kulturę, historię i przyrodę oraz tradycyjną kuchnię innych krajów. Rozwijamy nasze zainteresowania zawodowe. Poznajemy nowych, ciekawych ludzi, zdarza się nawet, że nawiązujemy nowe przyjaźnie.


dr Monika Bogusławska-Bączek, wykładowca WST w Katowicach, kierunek: wzornictwo

Univerza V Ljubljani, Słowenia, Lublana

dr inż. Lucjan Kozielski

Lucjan Erasmus

Technische Hochschule Deggendorf (THD) jest to publiczna szkoła wyższa założona w 1994 roku. Od kilku lat jest ona jedną z wiodących uczelni niemieckich (5 miejsce w rankingu w dziedzinie elektrotechniki i 9 miejsce z budowy maszyn). Na 6 wydziałach studiuje ponad 5 tysięcy studentów. Uczelnia, co roku zaprasza wielu wybitnych Profesorów z całego świata, którzy prowadzą zajęcia w języku angielskim. Poziom jest bardzo wysoki, a zajęcia realizowane w sposób inny niż w Polsce. W trakcie roku studenci przygotowują dużo projektów i „case study”. W ramach tego typu zajęć studenci projektują min. wybrane elementy elektrycznego bolidu startującego w „Formule Student” (Foto). W okresie od 11.06.2017- 18.06.2017 wyjechałem do Deggendorfu w ramach projektu Erasmus+. Podczas pięciodniowego pobytu prowadziłem wykłady i seminaria w języku angielskim oraz częściowo niemieckim dotyczące systemów odzyskiwania energii wibracji z dróg, chodników jak i pojazdów mechanicznych. Podczas pobytu miałem okazję wizytować inne wykłady prowadzone w tej uczelni i obserwowałem także metody pracy ze studentami podczas wizyt w laboratoriach. Dzięki hospitowanym lekcjom poznałem też stosowane tam metody dydaktyczne. Rozmowy z wykładowcami były okazją do wymiany doświadczeń oraz porównania niemieckiego i polskiego systemu szkolnictwa. Podsumowując należy stwierdzić, że przede wszystkim ten pobyt podniósł moje kompetencje językowe, jako nauczyciela prowadzącego zajęcia w językach obcych, co niewątpliwie będzie przydatne biorąc pod uwagę umiędzynarodowienie naszej uczelni. Ponadto przyczynił się do nawiązania kontaktów z uczestnikami projektu „Formuła Student” z Deggendorfu (zdjęcie) a trzeba zaznaczyć, że w naszej uczelni też będzie realizowany podobny projekt.


dr inż. Lucjan Kozielski, wykładowca WST w Katowicach, kierunek: mechatronika

Deggendorf Insitute of Technology, Niemcy, Deggendorf

© 2015, Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach, ul. Rolna 43, 40-555 Katowice, woj. śląskie, tel. 32 20 25 034, fax. 32 25 22 875, mail:
Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu, ul. Park-Hutniczy 3-5, 41-800 Zabrze, woj. śląskie, tel. 32 60 72 440, fax. 32 27 13 021, mail:
ta strona używa plików Cookie polityka plików cookie