Wyższa Szkoła Techniczna
w Katowicach

Uczelnia Techniczna | Artystyczna | Medyczna

Stypendyści 2016/2017

Studenci

Gosia

Gosia Erasmus

Studia to nie tylko nauka, ale i zawieranie nowych znajomości oraz dobra zabawa. To właśnie gwarantuje wymiana studencka. Składając podanie o wyjazd na Erasmus+ nie sądziłam, że się dostanę do tego projektu. Decyzja była dość szybka i spontaniczna, czyli coś zupełnie dla mnie nowego. Jednak mogę każdemu w 100% powiedzieć, że niczego nie żałuję. Gorsza ocena z jakiegoś przedmiotu czy rozstanie z najbliższymi? To wszystko jest warte tego wyjazdu! Gdyby nie Erasmus+, nie miałabym możliwości studiowania za granicą, poznania tak wielu innych kultur czy ogromnego podszkolenia języków w krótkim czasie. Jeśli choć przemknęła ci przez głowę myśl „Co by było gdybym wyjechał/a?”, to nie zastanawiaj się dłużej! Złóż podanie i nie oglądaj się za siebie, a na pewno nie pożałujesz!


Gosia, studentka III roku, kierunek: architektura

Technische Hochschule Nurnberg Georg Simon Ohm Niemcy, Norymberga

Anna

Anna Erasmus

Jestem studentką 3-go roku Architektury na WST. Poprzedni semestr spędziłam w Niemczech w Tecchnische Hochschule Georg Simon OHM w Norymberdze, gdzie brałam udział w programie Erasmus+. Decyzję o wyjeździe podjęłam dość spontanicznie, nie oznacza to jednak, że nie miałam żadnych wątpliwości. Choć ostatecznie nie obyło się bez drobnych przeszkód, teraz, kiedy już wróciłam z Norymbergii, myślę, że podjęłam jedną z lepszych decyzji. Poznałam tam wielu wspaniałych ludzi niemal z całego świata, ich kulturę, jedzenie, z niektórymi nadal utrzymuję kontakt. Zwiedziłam także wiele pięknych i ciekawych miejsc, nie tylko na terenie Niemiec. Jako studenci THN mieliśmy dodatkowe zniżki na komunikację miejską co zdecydowanie ułatwiało podróżowanie. Dodatkowo podszkoliłam swój angielski i niemiecki. Rozwinęłam również swoje umiejętności architektoniczne, poznałam nowe (przynajmniej jak dla mnie) sposoby opracowywania i prezentacji projektów, co na pewno przyda mi się w trakcie studiów na naszej uczelni. Wyjazd na Erasmus+ polecam każdemu, kto chciałby spróbować czegoś nowego, poznać nieco więcej świata, przeżyć po prostu przygodę.


Ania, studentka III roku, kierunek: architektura

Technische Hochschule Nurnberg Georg Simon Ohm Niemcy, Norymberga

Karol

Karol Erasmus

Uczestnictwo w programie wymiany studentów Erasmus+ to niewątpliwie jedno z najlepszych wydarzeń jakie wydarzyło się w moim życiu. Erasmus+ to niezapomniana przygoda, która daje ogromne możliwości własnego rozwoju. Erasmus+ jest szansą na nawiązanie i utrzymywanie kontaktów z niesamowitymi ludźmi – pracującymi lub studiującymi w różnych częściach świata. To inwestycja w siebie, która z czasem przynosi niespodziewane i pozytywne korzyści takie jak bezpłatna nauka języków obcych oraz udział w różnych badaniach laboratoryjnych, wyjazdach terenowych na budowy oraz aktualnie realizowane inwestycje.

Wymiana studencka to także:

  • oryginalne i niepowtarzalne życie studenckie
  • liczne wycieczki organizowane przez opiekunów grup erasmusowych w celu lepszego poznania kraju goszczącego – jego geografii, historii, kultury i tradycji
  • wspólne mieszkanie w domu studenckim
  • wykłady, konferencje w języku angielskim
  • współpraca studentów różnych narodowości w celu przygotowania prezentacji, zajęć oraz wspólna nauka do egzaminów

Jest to kilka miesięcy w życiu do których chętnie wraca się. Polecam wszystkim studentom udział w tego typu wymianach.


Karol, student IV roku, kierunek: budownictwo

Vysoka Skola Technicka A Ekonomicka v Ceskych Budejovicich, Czechy, Czeskie Budziejowice

Pracownicy

mgr Marzena Kliś

Marzena Erasmus

Ten program to świetna sprawa. Wyjazd do Czeskich Budziejowic był dla mnie ciekawym doświadczeniem. Miałam możliwość poznania VSTE The Institute of Technology and Business w Czeskich Budziejowicach. Jest to nowoczesna uczelnia, która prowadzi stacjonarne i niestacjonarne studia licencjackie i magisterskie. Zapoznałam się ze specyfiką pracy na zagranicznej uczelni, a w szczególności poznałam Department of Management oraz Institute Administration, obejrzałam nowoczesne pracownie, laboratoria, poznałam przedstawicieli uczelni i zawarłam znajomości z pracownikami instytutu. Taki wyjazd to również szansa na „podszlifowanie” języka obcego, zwiedzenie kraju oraz poznanie innych kultur i zwyczajów.


mgr Marzena Kliś, zastępca kierownika Działu Promocji i Rozwoju

Vysoka Skola Technicka A Ekonomicka v Ceskych Budejovicich, Czechy, Czeskie Budziejowice

dr inż. Monika Bogusławska-Bączek

Monika Erasmus

W roku akademickim 2015/16 miałam możliwość i przyjemność skorzystania z wyjazdu na Uniwersytet w Lublanie na Słowenii w ramach Programu Erasmus+. Celem wyjazdu było prowadzenie zajęć dydaktycznych na Wydziale Nauk Przyrodniczych i Inżynieryjnych. Uniwersytet w Lublanie jest największym uniwersytetem w Słowenii, pobiera w nim nauki około 64 tysiące studentów, w tym dużą grupę stanowią studenci z zagranicy. Grupa studentów, dla których prowadziłam wykłady i warsztaty była mieszana, składała się zarówno ze studentów ze Słowenii, jak też z zagranicy. Zajęcia przebiegały w miłej i pracowitej atmosferze. Podczas mojego pobytu na Uniwersytecie spotkałam się z bardzo miłym przyjęciem nie tylko ze strony studentów, ale także przez pracowników Wydziału, a w szczególności Katedry Wzornictwa, Tekstyliów i Odzieży.

Po zajęciach na Uniwersytecie miałam możliwość zwiedzania Lublany, a za przewodnika miałam samego Kierownika Katedry Tekstyliów Andreja oraz szefa zespołu tkactwa Kirste. Andrej i Kirste opowiedzieli mi trochę o historii miasta, a później rozmawialiśmy o tym, jak wiele łączy nasze narody. W ostatni dzień mojego pobytu zostałam zabrania na wycieczkę w góry do miasta Bled a następnie do jaskini Postojna – jednej z największych atrakcji turystycznych w Słowenii. Zarówno góry, jak i jaskinia całkowicie mnie oczarowały.

Takie wyjazdy bardzo wzbogacają - poznajemy kulturę, historię i przyrodę oraz tradycyjną kuchnię innych krajów. Rozwijamy nasze zainteresowania zawodowe. Poznajemy nowych, ciekawych ludzi, zdarza się nawet, że nawiązujemy nowe przyjaźnie.


dr Monika Bogusławska-Bączek, wykładowca WST w Katowicach, kierunek: wzornictwo

Univerza V Ljubljani, Słowenia, Lublana

dr inż. Lucjan Kozielski

Lucjan Erasmus

Technische Hochschule Deggendorf (THD) jest to publiczna szkoła wyższa założona w 1994 roku. Od kilku lat jest ona jedną z wiodących uczelni niemieckich (5 miejsce w rankingu w dziedzinie elektrotechniki i 9 miejsce z budowy maszyn). Na 6 wydziałach studiuje ponad 5 tysięcy studentów. Uczelnia, co roku zaprasza wielu wybitnych Profesorów z całego świata, którzy prowadzą zajęcia w języku angielskim. Poziom jest bardzo wysoki, a zajęcia realizowane w sposób inny niż w Polsce. W trakcie roku studenci przygotowują dużo projektów i „case study”. W ramach tego typu zajęć studenci projektują min. wybrane elementy elektrycznego bolidu startującego w „Formule Student” (Foto). W okresie od 11.06.2017- 18.06.2017 wyjechałem do Deggendorfu w ramach projektu Erasmus+. Podczas pięciodniowego pobytu prowadziłem wykłady i seminaria w języku angielskim oraz częściowo niemieckim dotyczące systemów odzyskiwania energii wibracji z dróg, chodników jak i pojazdów mechanicznych. Podczas pobytu miałem okazję wizytować inne wykłady prowadzone w tej uczelni i obserwowałem także metody pracy ze studentami podczas wizyt w laboratoriach. Dzięki hospitowanym lekcjom poznałem też stosowane tam metody dydaktyczne. Rozmowy z wykładowcami były okazją do wymiany doświadczeń oraz porównania niemieckiego i polskiego systemu szkolnictwa. Podsumowując należy stwierdzić, że przede wszystkim ten pobyt podniósł moje kompetencje językowe, jako nauczyciela prowadzącego zajęcia w językach obcych, co niewątpliwie będzie przydatne biorąc pod uwagę umiędzynarodowienie naszej uczelni. Ponadto przyczynił się do nawiązania kontaktów z uczestnikami projektu „Formuła Student” z Deggendorfu (zdjęcie) a trzeba zaznaczyć, że w naszej uczelni też będzie realizowany podobny projekt.


dr inż. Lucjan Kozielski, wykładowca WST w Katowicach, kierunek: mechatronika

Deggendorf Insitute of Technology, Niemcy, Deggendorf

© 2015, Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach, ul. Rolna 43, 40-555 Katowice, woj. śląskie, tel. 32 20 25 034, fax. 32 25 22 875, mail:
Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu, ul. Park-Hutniczy 3-5, 41-800 Zabrze, woj. śląskie, tel. 32 60 72 440, fax. 32 27 13 021, mail:
ta strona używa plików Cookie polityka plików cookie