Wyższa Szkoła Techniczna
w Katowicach

Uczelnia Techniczna | Artystyczna | Medyczna

Projekt dla studentów architektury WSPÓLNA PRZESTRZEŃ, WSPÓLNA SPRAWA.

Projekt dla studentów architektury WSPÓLNA PRZESTRZEŃ, WSPÓLNA SPRAWA.

 W imieniu Fundacji Elektrownia Inspiracji, Centrum Projektowania Uniwersalnego Politechniki Gdańskiej oraz Ambasady USA gorąco zapraszamy studentki i studentów z wydziałów architektury z całej Polski do udziału w projekcie „Wspólna przestrzeń - wspólna sprawa”.
Projekt ma na celu promowanie koncepcji przestrzeni publicznej przyjaznej wszystkim użytkownikom, także tym z ograniczeniami sprawności, do których zaliczamy m. in. osoby z niepełnosprawnościami czy seniorów. Projekt ma promować rozwiązania przestrzenne zaprojektowanie według koncepcji projektowania uniwersalnego.

Projekt trwa od 15 września tego roku i w pierwszej części przeprowadziliśmy warsztaty świadomościowe dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych na temat funkcjonowania osób z niepełnosprawnościami. Obecnie trwa konkurs kierowany do zespołów uczniowskich na nagranie krótkiego materiału filmowego, w którym zobrazują bariery architektoniczne, jakie występują w ich lokalnej przestrzeni.

Drugą częścią, do której zapraszamy dwuosobowe zespoły studentów architektury, jest zaprojektowanie zmian w ośmiu lokalizacjach wybranych spośród zgłoszonych na konkurs miejscach. Studentki i studentów architektury, którzy zgłoszą się do projektu, zaprosimy do udziału w krótkiej wizji lokalnej w miejscowościach, gdzie powstały zwycięskie materiały filmowe. Następnie podczas 5-dniowych warsztatów w marcu 2017 r., pod okiem specjalistów z zakresu uniwersalnego projektowania, będą mogli przygotować projekt koncepcyjny poprawy zastanej sytuacji i przedstawią wizualizację likwidacji barier architektonicznych w danej miejscowości.
Prace studentów architektury zostaną zaprezentowane w formie wystawy podczas ogólnopolskiej konferencji Miasta Dostępne w Gdyni.
Czego oczekujemy od studentów w ramach projektu „Wspólna przestrzeń – wspólna sprawa”?
- udziału w wizji lokalnej w jednej z ośmiu miejscowości (dwoje studentów_ek na jedna wizytę), gdzie powstały zwycięskie materiały filmowe nadesłane przez uczniów:
 
termin: 1 lutego-10 marca 2017 r.
- udział w 5-dniowych warsztatach z zakresu uniwersalnego projektowania, podczas których opracowane zostaną projekty koncepcyjne likwidacji barier:
 
termin: 16-21 marca 2017 r Co oferujemy studentom w ramach projektu?
-  zwrot kosztów dojazdu, noclegu oraz wyżywienia w trakcie wizyty lokalnej
-  bezpłatny udział w 5-dniowych warsztatach z zakresu uniwersalnego projektowania pod okiem Centrum Projektowania Uniwersalnego, pierwszej w Polsce jednostki naukowo-badawczej zajmującej się zagadnieniami projektowania uniwersalnego.(w tym także pobyt i wyżywienie w hotelu, gdzie odbędą się warsztaty)
-  opublikowanie prac w formie wystawy podczas ogólnopolskiej konferencji Miasta Dostępne w Gdyni z udziałem włodarzy miast z całego kraju,
-  zdobycie doświadczenia w zakresie projektowania przestrzeni zgodnie z zasadami projektowania uniwersalnego
- udział w nietuzinkowym projekcie o wymiarze społecznym.

Zgłoszenia zespołów dwuosobowych prosimy kierować do 21 stycznia 2017 r. na adres mailowy Centrum Projektowania Uniwersalnego Politechniki Gdańskiej: universaldesign@pg.gda.pl
Zgłoszenie powinno zawierać: indywidualne CV członków zespołu i portfolio dotychczasowych wspólnych lub indywidualnych projektów.
Zapraszamy do tworzenia wspólnej przestrzeni przyjaznej wszystkim!

więcej informacji znajdziesz tutaj

powrót

Aula Główna - woj. Śląskie - Katowice
Aula Główna


Wydział Mediów, Aktorstwa i Reżyserii - woj. Śląskie - Zabrze
Wydział Nauk Medycznych
w Zabrzu


Aula Główna Wydziału Mediów, Aktorstwa i Reżyserii - woj. Śląskie - Zabrze
Aula Główna Wydziału Nauk Medycznych


Park Naukowo-Technologiczny Silesia - woj. Śląskie - Katowice
Park Naukowo-Technologiczny Silesia
w Katowicach


© 2015, Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach, ul. Rolna 43, 40-555 Katowice, woj. śląskie, tel. 32 20 25 034, fax. 32 25 22 875, mail:
Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu, ul. Park-Hutniczy 3-5, 41-800 Zabrze, woj. śląskie, tel. 32 60 72 440, fax. 32 27 13 021, mail:
ta strona używa plików Cookie polityka plików cookie