Uroczysta Inauguracja roku akademickiego 2024/2025 połączona z otwarciem Filii Akademii Śląskiej w Rybniku .
Zmiany w harmonogramie rekrutacji na semestr zimowy w roku akademickim 2024/2025. Termin składania podań do Rektora o przyjęcie na wolne miejsca na studia drugiego stopnia w trybie niestacjonarnym prowadzone w języku polskim na kierunki Architektura, Architektura Wnętrz, Budownictwo, Mechatronika ustalony zostaje do dnia 17.10.2024 r.
Jubileuszowa Inauguracja Roku Akademickiego 2024/2025 w Akademii Śląskiej miała miejsce 1 października 2023 roku, stanowiąc ważny punkt w kalendarzu uczelni. Wydarzenie to miało szczególny charakter i prowadzone było przez Dziekana Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych, dr. Marcina Budzińskiego, przy wsparciu artystycznym niezwykle utalentowanego Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk.
W dniu 24 września w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego maiła miejsce uroczystość wręczenia listów gratulacyjnych w związku z uzyskaniem dofinansowania dla projektów w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego na lata 2021-2027. Naszą uczelnię reprezentował na spotkaniu Dziekan Wydziału Nauk Społecznych i Humanistycznych dr Marcin Budziński.
W trosce o studentów i pracowników Akademii Śląskiej planowane jest uruchomienie bezpłatnej fachowej pomocy psychologicznej od 28 lutego 2022 r.. Zachęcamy studentów i pracowników uczelni do skorzystania z oferty wsparcia wynikającej z działalności Biura ds. Osób Niepełnosprawnych (BON), w postaci m.in.
19.09.2024 r. odbyło się plenarne posiedzenie corocznej – już siódmej Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Technologie informacyjne i innowacyjne w XXI wieku”. Konferencja zorganizowana przez Akademię Śląską wspólnie z partnerskimi oraz zaprzyjaźnionymi Uniwersytetami i Instytutami z Kazachstanu, Malezji, Słowacji, Ukrainy oraz Wietnamu. Forma konferencji była mieszana: uczestnicy, którzy mieli możliwość przyjazdu do Polski, wzięli udział na żywo, inni uczestnicy dołączyli do spotkania online na platformie Zoom. Na konferencję do Katowic przyjechało ponad 20 uczestników z innych miast Polski, z Ukrainy oraz Estonii. Ponad 80 uczestników z różnych krajów brało udział w konferencji online. Na konferencji omawiano rolę nowoczesnych technologii w edukacji, ich wpływ na jakość kształcenia oraz wyzwania związane z ich wdrażaniem. Dyskusja dotyczyła także zastosowania technologii cyfrowych w gospodarce, zarządzaniu, a także ich wpływu na codzienne społeczne życie. Poruszono również kwestie sztucznej inteligencji, jej możliwości, zagrożeń oraz nowoczesnych technologii w sporcie i rehabilitacji.
Z radością informujemy, że 20 września 2024 r. zostało podpisane porozumienie o współpracy między Akademią Śląską a Centrum Medycznym "Skałka" w Bukowinie. Nowe partnerstwo otwiera kolejne możliwości dla naszych studentów kierunków medycznych, którzy będą mieli szansę zdobywać praktyczne doświadczenie w renomowanej placówce medycznej. Współpraca obejmie organizację zajęć praktycznych, warsztatów oraz wspólnych projektów badawczo-rozwojowych. Razem tworzymy lepszą przyszłość dla edukacji i zdrowia!
Już wkrótce na naszej uczelni rozpocznie się nowy rok akademicki! Uroczysta Inauguracja roku akademickiego 2024/2025 odbędzie się 1. października o godz. 11.00 w Auli Głównej Akademii Śląskiej, przy ul. Rolnej 43 w Katowicach. Udział w spotkaniu potwierdziło wielu znamienitych gości, w gronie których znajdzie się m.in. dr Tomasz Rożek, który wygłosi wykład inauguracyjny. Wszystkich studentów, wykładowców, pracowników oraz partnerów Akademii Śląskiej serdecznie zapraszamy! Do zobaczenia!
W dniu 19 września 2024 r. w siedzibie naszej uczelni Ewa Palarczyk, prezes zarządu Synergist Sp. z o.o. oraz prof. Akademii Śląskiej dr Aleksander Ostenda, JM Rektor Akademii Śląskiej, podpisali porozumienie o współpracy.
Zapraszamy na wyjątkową wystawę prac prof. Zbigniewa Lutomskiego! Mamy zaszczyt zaprosić Państwa na wyjątkową wystawę, która powstała w ramach prestiżowej ogólnopolskiej nagrody „Arti Optime Merenti”, przyznawanej przez Dyrektora Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym. Profesor Zbigniew Lutomski otrzymał tę nagrodę za wybitne osiągnięcia w dziedzinie grafiki oraz za szerzenie sztuki polskiej na arenie międzynarodowej. wernisaż wystawy 21 września 2024 r., godz. 15:00 Kamienica Celejowska, Oddział Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym ul. Senatorska 11/13, Kazimierz Dolny
Nasz wykładowca dr Marta Frąckowiak zakwalifikowała się do międzynarodowego projektu artystycznego w Tajlandii: HATYAI INTERNATIONAL ART EXCHANGE 2024. Wymiana artystyczna trwała od 16-20 lipca w mieście HatYai. W ramach wyjazdu odbyła się wystawa sztuki, na której zaprezentowano prace przybyłych artystów. W wydarzeniu wzięło udział 34 artystów.
Z radością ogłaszamy podpisanie porozumienia o współpracy z International University – Viet Nam National University w Ho Chi Minh City, Wietnam. Porozumienie otwiera nowe możliwości dla naszych studentów i pracowników, wspierając współpracę akademicką i wymianę doświadczeń na arenie międzynarodowej
Marzysz o rozwoju kariery, ale jeszcze nie złożyłeś aplikacji? Teraz jest najlepszy moment, by to zrobić!
Dwoje naszych wykładowców dr Monika Panek i dr hab. Jakub Zdejszy prof. AŚ zakwalifikowało się na 6 Międzynarodowe Biennale Grafiki Čačak w Serbii. W biennale wzięło udział 250 autorów z 50 krajów świata. Premierowe dzieło graficzne Jakuba Zdejszy zatytułowane Forgotten frames III otrzymało nagrodę w kategorii: miniatura i ekslibris. Biennale objęte jest patronatem Muzeum Narodowego Serbii.
Zapraszamy serdecznie na wernisaż indywidualnej wystawy grafiki "Agnieszka Łakoma. Via Lucis&Terra. Grafika” naszej wykładowczyni dr hab. Agnieszki Łakomej, prof. AŚ, która odbędzie się w ramach Programu Towarzyszącego Międzynarodowego Triennale Grafiki 2024 r. Termin wernisażu: 2 września o godz. 18:00 Czas trwania wystawy: do 30 września 2024r. Miejsce: Miejska Galeria Sztuki MM w Chorzowie, ul. Sienkiewicza 3
Dr Dominika Ochnik, Kierownik Katedry Nauk Społecznych i Koordynator ds. ewaluacji dyscypliny nauk medycznych (Wydział Nauk Medycznych), została wyróżniona przez Association for Relationship Research (IARR) w Calgary w Kanadzie!
Z radością informujemy o nawiązaniu współpracy Akademii Śląskiej z firmą EMAS MED. EMAS MED, z 14-letnim doświadczeniem w międzynarodowym zarządzaniu w ochronie zdrowia, specjalizuje się w koordynacji pomocy medycznej oraz leczeniu pacjentów w ciężkich stanach chorobowych, angażując najlepszych specjalistów medycznych. Nasza współpraca będzie obejmować wymianę wiedzy i technologii medycznych, szkolenia personelu oraz międzynarodową współpracę w zakresie edukacji pomiędzy uczelniami medycznymi. Cieszymy się na wspólne działania na rzecz podniesienia poziomu i poprawy jakości opieki zdrowotnej.
Z głębokim żalem informujemy o śmierci prof. Kazimierza Kłoska, wieloletniego wykładowcy Akademii Śląskiej. Był wybitnym inżynierem komunikacyjnym, członkiem Sekcji Inżynierii Komunikacyjnej Polskiej Akademii Nauk oraz autorem ponad 150 prac naukowo-badawczych i 250 ekspertyz. Jego prace miały ogromne znaczenie dla budownictwa komunikacyjnego, w tym autostrad A4. Prof. Kłosek był także biegłym sądowym i prokuratorskim. Jego wkład w rozwój inżynierii komunikacyjnej pozostanie niezapomniany. Rodzinie i Bliskim składamy najszczersze wyrazy współczucia.
W 25. edycji Rankingu Szkół Wyższych Perspektywy 2024 Akademia Śląska w czołówce uczelni niepublicznych w województwie śląskim Zachowanie wysokiego poziomu to dla nas ogromny powód do dumy Szczególnie cieszy nas progres pod względem ewaluacji działalności naukowej, różnorodności oferty kształcenia, w tym studiów podyplomowych, a także wzrost umiędzynarodowienia uczelni poprzez zwiększenie liczby studentów studiujących w językach w obcych, cudzoziemców i nauczycieli akademickich zza granicy.
Bardzo nam miło poinformować, że praca absolwenta Akademii Śląskiej – mgr. Artura Oberskiego, która powstała w ramach prowadzonych przez dr. hab. Michała Kacperczyka zajęć na kierunku Grafika - prezentowana jest aktualnie na międzynarodowej wystawie plakatu: 5th International Student Poster Confrontations / Międzynarodowe Konfrontacje Plakatu Studenckiego (w Tarnowskim Centrum Kultury / na Rynku Głównym w Tarnowie)