Zapraszamy na kolejną sesję z udziałem naszego wykładowcy dr inż. arch. Marka Gachowskiego podczas #4DesignDays. - 26 stycznia 2023 r. - 14.45-16.15 - Międzynarodowe Centrum Kongresowe Katowice | Scena 2 | Sala balowa C - #4DEVELOPMENT. PO TAKIE SUROWCE SIĘGAJMY - By budynek nie był odpadem - 27 stycznia 2023 r. - 13.00-14.00 - Międzynarodowe Centrum Kongresowe Katowice | Scena 3 | Sala balowa B - #Eye on… Prezentacje i wystąpienia. Budynki komercyjne
Zapraszamy na sesje z udziałem naszej wykładowczyni dr inż. arch. Barbary Uherek-Bradeckiej podczas 4 Design Days. - 26 stycznia 2023 r. - 14.45-16.15 - Międzynarodowe Centrum Kongresowe Katowice | Scena 5 | Hol Dolny - TECHNOLOGIE #4DEVELOPMENT | TE MATERIAŁY WYBIERAJMY
Chief Data Science Officer 3Soft Jarek Tkocz 14 stycznia poprowadził wykład dla przyszłych specjalistów Data Science. Tematem spotkania była "Istotność i wybór atrybutów w modelowaniu maszynowym". Podczas wykładu Jarek Tkocz poruszył m.in. kwestie: znaczenia i wyboru atrybutów, Explainable AI.
W dniu 12 stycznia 2023 r. o godz. 10:00 odbyła się sesja plenarna IV Międzynarodowej Konferencji Naukowej „ROLA NAUKI I EDUKACJA W ZAPEWNIENIU ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU”, której organizatorem były Akademia Śląska (Katowice, Polska) wraz z Akademia Nauk Stosowanych – Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Opolu, Państwowy Uniwersytet Pedagogiczny w Berdiansku, Uniwersytet Ekonomii i Zarządzania w Bratysławie, Hluchowski Narodowy Uniwersytet Pedagogiczny im. Oleksandra Dowżenki, Centrum Biologii i Medycyny Kijowskiego Uniwersytetu Narodowego im. Tarasa Szewczenki, Połtawskiego Uniwersytetu Narodowego Politechnika im. Jurija Kondratyuka, Przykarpackiego Uniwersytetu Narodowego im. Wasyla Stefanyka, Narodowego Uniwersytetu Gospodarki Miejskiej im. Beketowa w Charkowie, Chmielnickiej Akademii Humanitarno-Pedagogicznej, Centralnego Ukraińskiego Uniwersytetu Państwowego im. Wołodymyra Winniczenki.
Minister Edukacji i Nauki przyznał Akademii Śląskiej kategorię naukową B+ w dyscyplinie sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki.
Zapraszamy do udziału w 4 Design Days 2023 – święcie architektury i designu w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. Siódma edycja tego wydarzenia odbędzie się pod hasłem: TOGETHER 4 HUMANITY
Na konferencję zaprasza: Katedra Planowania Przestrzennego, Projektowania Urbanistycznego i Ruralistycznego na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej.
Zarządzenie Rektora nr 332/AŚ/2022
Witajcie po świętach! Ze względu na duże zainteresowanie akcją profilaktyczną zapraszam do BEZPŁATNEGO wykonania badania w kierunku wirusa HPV, będącego elementem profilaktyki raka szyjki macicy. Taka okazja będzie już 29 grudnia 2022, a także 10, 12, 17, 19, 24, 26, 31 stycznia 2023. Badania odbywają się w godz. 8-13 w naszej przychodni holsaMED w Katowicach - Kotlarza 6. Ilość badań jest ograniczona i decyduje kolejność zgłoszeń. Konieczna jest także wcześniejsza rejestracja na badanie pod nr tel. 32 479 84 00. Zachęcam Was gorąco do zbadania się!
„Przestrzenie publiczne w zabytkowych miastach – zasady ochrony i dobre praktyki”
Szanowni Państwo, informujemy, że w dniach 28-31.08.2022 roku EduPortal WST będzie przechodził prace serwisowe.
By skutecznie pomagać chorym cały czas trzeba się uczyć. Ten nieustanny rozwój i dokształcanie się pozwala nam dostrzec, jak ogromny postęp następuje we wszystkich specjalizacjach onkologicznych. Kiedy zaczynałam specjalizację dostępne były dla tych chorych dwa leki. Teraz mamy ich kilkanaście i jesteśmy w stanie znacznie wydłużyć przeżycie w tej grupie - podkreśla dr hab. n. med. Bożena Cybulska – Stopa z Narodowego Instytutu Onkologii - Państwowego Instytutu Badawczego, Oddział w Krakowie.
Onkologia to nie jest droga zawodowa i naukowa przeznaczona tylko dla moli książkowych i prymusów. Nie trzeba być wzorowym studentem, który zaliczył wszystkie egzaminy na piątkę, by w przyszłości być dobrym onkologiem klinicznym czy chirurgiem onkologicznym. To przede wszystkim specjalizacje dla ludzi aktywnych, którzy lubią się rozwijać, są ciekawi nowych odkryć i osiągnięć i doceniają współpracę z innymi lekarzami, bo skuteczne leczenie chorób nowotworowych to efekt pracy zespołowej - twierdzi Marta Kurzawa, rezydentka III kliniki Radioterapii i Chemioterapii Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej - Curie w Gliwicach.
Szacuje się, że około 60 – 70 % pacjentów będzie wymagało skorzystania z tej metody w trakcie leczenia. Część chorych będzie wymagała radioterapii dotyczącej nie tylko jednego miejsca, ale w przypadku rozprzestrzenienia się choroby, także zmian przerzutowych. Ostatnie doniesienia naukowe wskazują, że takie podejście pozwala niejednokrotnie nie tylko łagodzić objawy, ale także wydłużać przeżycie i czynić z raka chorobę przewlekłą - mówi dr Bartłomiej Tomasik, specjalista radioterapii onkologicznej z Katedry i Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.
Radioterapia onkologiczna to taka dziedzina onkologii, która daje komfort działania: nie musimy się martwić czy zastanawiać, dlaczego nie możemy używać określonej techniki. Wszystkie są dostępne - mówi dr hab. n. med. Adam Maciejczyk, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu
Leczę pacjentki, biorę udział w badaniach klinicznych nad nowoczesnymi lekami, angażuję się w międzynarodowe projekty. Onkologia to dziedzina, która jest sporym wyzwaniem, ale daje też ogromne możliwości rozwoju. To bardzo inspirujące – przekonuje dr n. med. Katarzyna Pogoda z Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie Warszawie.
Onkologia to jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się dziedzin medycyny, która daje lekarzom ogrom możliwości: można pomagać pacjentom w powrocie do zdrowia, prowadzić badania naukowe czy podróżować po świecie i poznawać nowe metody leczenia. O nudzie nie ma mowy – zapewnia prof. Dawid Murawa, kierownik Katedry Chirurgii i Onkologii Collegium Medicum Uniwersytetu w Zielonej Górze, kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej.
Według prognoz Krajowego Rejestru Nowotworów coraz więcej osób w Polsce będzie chorować na raka: w ciągu najbliższej dekady liczba pacjentów onkologicznych wzrośnie aż o 28 %. Będziemy wiec potrzebować coraz liczniejszego grona onkologów. To sprawia, że onkologia to dziedzina przyszłości - mów prof. Andrzej Kawecki, zastępca dyrektora ds. klinicznych Narodowego Instytutu Onkologii.
Wybierając specjalizacje onkologiczne można pomagać pacjentom w walce z chorobą nowotworową, prowadzić innowacyjne badania naukowe i korzystać z nowoczesnej aparatury medycznej. To pasjonujące, że jedna dziedzina medycyny ma tak wiele do zaoferowania - twierdzi Zuzanna Górska, studentka II roku kierunku lekarskiego i przyszła onkolog.