Dział współpracy z zagranicą
Program Erasmus+
Erasmus+ KA131 - kraje UE i stowarzyszone z programem
Erasmus+ KA171 - kraje niestowarzyszone z programem
Zachęcamy do zapoznania się z zasadami realizacji wyjazdów Erasmus+ dla kadry akademickiej do krajów trzecich niestowarzyszonych z Programem w ramach projektu 2024-1-PL01-KA171-HED-000235254 (Region 9).
Miło nam poinformować, że w ramach programu Erasmus+ (akcja KA171-HED, projekt 2024-1-PL01-KA171-HED-000235254) AŚ otrzymała fundusze na wymianę nauczycieli akademickich z uczelnią z Mauritiusa (Region 9) – Academy of Design and Innovation.
Projekt obejmuje następujący typ mobilności – wyjazdy pracowników, będących nauczycielami akademickimi w celu prowadzenia zajęć dydaktycznych – 5 następujących po sobie dni plus 2 dni na podróż (przeprowadzenie min. 8 godzin zajęć dydaktycznych).
Rekrutacja trwa do 15 marca 2025 r.
Wyniki rekrutacji: do 31 marca 2025 r.
Okres realizacji mobilności: do 31 maja 2027 r.
Stypendyści otrzymują wsparcie finansowe (stypendium i pokrycie kosztów podróży) wypłacane przez AŚ na podstawie i zgodnie z umową finansową zawartą z Fundacją Rozwoju Systemu Edukacji – Narodową Agencją Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności.
W ramach tej akcji Programu można ubiegać się o jeden wyjazd do wskazanych poniżej uczelni z krajów niestowarzyszonych z Programem Erasmus+.
W projekcie uczestniczy następująca Instytucja Partnerska
Kraj |
Liczba miejsc |
Uczelnia partnerska |
Strona internetowa uczelni |
Stypendium, EUR |
Pokrycie kosztów podróży, EUR |
Mauritius | 2 | Academy of Design and Innovation | www.adi.ac.mu | 1330 | 1735 |
Stypendium zwolnione jest z opodatkowania zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 15 marca 2022 r. – (Dziennik Ustaw z dnia 18 marca 2022 r. poz. 635).
Do obliczenia odległości stosuje się WYŁĄCZNIE kalkulator odległości dostępny: ec.europa.eu
1. Kwalifikacji na wyjazdy dokonuje Uczelniana Komisja Kwalifikacyjna ds. Wyjazdów Zagranicznych Pracowników Akademii Śląskiej.
2. W celu umożliwienia korzystania z programu jak największej liczbie pracowników, kandydatury kadry młodszej stażem oraz osób, które ubiegają się o wyjazd po raz pierwszy, będą traktowane priorytetowo.
3. W ramach danego projektu pracownik aplikuje maksymalnie do 2 uczelni partnerskich, zgodnie z własnymi preferencjami, finalnie może dostać tylko jedno miejsce na wyjazd.
4. Od kandydatów wymaga się znajomości języka obcego, w którym prowadzone będą zajęcia dydaktyczne na poziomie nie niższym niż B2 w skali CEFR.
5. Pracownikowi przysługują maksymalnie 2 wyjazdy z programu Erasmus+ w ciągu danego roku akademickiego (liczba ta jest sumą wyjazdów z KA 131 i KA 171).
6. W przypadku uzyskania jednakowej liczby punktów przez większa liczbę kandydatów niż miejsc, będą brane pod uwagę dodatkowo kryteria opisowe (oceniane przez Członków Uczelnianej Komisji Kwalifikacyjnej ds. Wyjazdów Zagranicznych Pracowników Akademii Śląskiej).
7. Ostateczną decyzję o przyjęciu kandydata podejmuje zagraniczna uczelnia partnerska na podstawie CV i opisu kursu.
W ostatecznym terminie do dnia 15.03.2025 r. należy wypełnić Formularz wniosku wyjazdowego (pracownik), wypełnić i podpisać przez osobę aplikującą, przełożonego (Dziekan) i stronę przyjmującą Mobility Agreement, aktualizować CV oraz przesłać mailowo na adres :
1) skan Wniosku wyjazdowego (pracownik),
2) skan Mobility Agreement,
3) CV,
wpisując w tytule: „ERASMUS+ KA171 – rekrutacja (Region 9)”.
Niekompletne wnioski (brak podpisów, brak dokumentów) nie będą brane pod uwagę w postępowaniu kwalifikacyjnym.
1) Formularz wniosku wyjazdowego
2) Mobility Agreement
Podstawą kwalifikacji pracownika na wyjazd w programie Erasmus+ jest ocena Mobility Agreement.
W przypadku STA (wyjazdy pracowników AŚ) ocenie podlegają:
maks. 10 pkt.
Zapraszamy do aplikowania!