AKADEMIA ŚLĄSKA

dawniej Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach

Akademia Fotografii WST - wyjątkowy kurs fotograficzny dla każdego

Akademia Fotografii WST

Akademia Fotografii WST - wyjątkowy kurs fotograficzny dla każdego

Skorzystaj z dofinansowania do 80% na realizację dowolnego szkolenia dla pracowników i pracodawców firm MMŚP szczegóły: www.uslugirozwojowe.parp.gov.pl


Adresaci kursu

Kurs przeznaczony jest dla entuzjastów fotografii, którzy pragną pogłębić i usystematyzować swoją wiedzę na temat fotografii oraz wkroczyć na drogę tworzenia kreatywnych ujęć za pomocą prostych środków i dzięki rozwojowi umiejętności twórczych.

Cel kursu

Kurs "Akademia fotografii WST" trwający 50 godz. (10 spotkań w weekendy x 5 godz.) i koncentruje się przede wszystkim na rozwijaniu i zastosowaniu umiejętności twórczych: zdolności obserwacji otoczenia i wyłapywania szczegółów, zmienności perspektyw, wrażliwości na światło, kreatywnego ujęcia tematu, osobistych interpretacji fotografowanych zdarzeń za pomocą środków wizualnych. Równocześnie kurs ofiaruje solidne podstawy obsługi sprzętu fotograficznego oraz prezentacji zdjęć. Zajęcia odbywają się w pracowniach WST (teoria), także w studio fotograficznym WST oraz w plenerze.

Prowadzący

Prowadzącym zajęcia jest fotograf i podróżnik - Grzegorz Lityński, Kierownik Studiów Podyplomowych z Fotografii Podróżniczej i Dokumentalnej WST w Katowicach, laureat BZ WBK Press Foto, autor szeregu wystawy indywidualnych m.in. w Narodowym Centrum Kultury w Warszawie oraz w ramach Europejskiej Stolicy Kultury we Wrocławiu. Oficjalny fotograf wyprawy Narodowego Centrum Kultury śladami polskich zesłańców na Syberię oraz Kamczatkę. Zdobywca Grand Prix Festiwalu Podróżniczego we Wrocławiu oraz Nagrody Publiczności Festiwalu Podróżniczego „Trzy żywioły” w Krakowie. Fotografował głowy państw, polityków, biznesmenów, sportowców, bezdomnych, mieszkańców slumsów, obozu dla uchodźców. Realizował projekty dokumentalne na Dolnym i Górnym Śląsku, na Filipinach, w Kanadzie, Laosie, na Sri Lance. Odznaczony przez Prezydenta RP za szerzenie polskości na krańcach świata (2015). Posiada bogate doświadczenie dydaktyczne: od kilkunastu lat prowadzi zajęcia z fotografii – teoria i plenery – w Polsce, Czarnogórze, Czechach, Hiszpanii, Niemczech, a także w Azji, Afryce i Ameryce Łacińskiej.

Program Zajęć

1. WSTĘP (10 godzin) Najważniejsze pojęcia z techniki i obsługi aparatów. Długość ogniskowej, przesłona, przyciski funkcyjne, rodzaje obiektywów, osprzęt (baterie i ładowarki, statywy, filtry) dbałość o sprzęt (torby i plecaki fotograficzne, ochrona od deszczu, futerały, filtry UV, utrzymywanie matrycy w czystości). Dobór sprzętu fotograficznego. Tryby P, S, A (Tv) i M aparatów fotograficznych, ich zastosowanie w praktyce. Metadane EXIF – odczytywanie i ich zastosowanie w rozwoju fotografa.

2. EKSPOZYCJA (10 godzin) Histogram, balans bieli, ISO oraz pojęcie szumów, kompensacja wartości ekspozycji (eV). Jakość światła w zależności od pory dnia, roku oraz szerokości geograficznej. Fotografowanie w świetle zastanym, o zmierzchu, w nocy. Fotografowanie we wnętrzach bez użycia lampy błyskowej. Techniki low key oraz high key. Kierunkowość światła – oświetlenie przednie, boczne, tylne („pod światło”). Tryby pomiarów światła - centralnie ważony, matrycowy, punktowy - i ich zastosowanie. Trójkąt ekspozycyjny ASI – zależności pomiędzy wartością przesłony, czasem naświetlania oraz ISO. Zastosowanie w praktyce. Multimedialny prezentacje Grzegorza Lityńskiego na temat roli światła ze zdjęć wykonanych w Azji, Ameryki Łacińskiej i Afryki.

3. KOMPOZYCJA (10 godzin) Zasada trójpodziału, kadrowanie, amerykański plan, punkty odniesienia, sztafaż, zdjęcia konturowe, rytm, symetria, tło. Perspektywy – żabia, ptasia, psa i człowieka. Linie – wertykalne, diagonalne, horyzontalne. Niskie, wysokie i środkowe linie podziału. Rola linii prowadzącej. Zakres głębi ostrości (długa, krótka) w zależności od przesłony, ogniskowej, odległości, rodzaju obiektywu. Metody kontrolowania głębi ostrości, zastosowanie w fotografii portretowej i reportażowej. Nieostrość pierwszoplanowa, obramowania pierwszo- i drugoplanowe. Nadawanie przestrzenności zdjęciom - fotografowanie scen wieloplanowych. Przykłady zdjęć i reportaży Grzegorza Lityńskiego oraz wybitnych mistrzów fotografii demonstrujących siłę i znaczenie kompozycji.

4. JAK DOSKONALIĆ SIĘ W FOTOGRAFII (10 godzin) Rozwój fotografa - inspiracja, kreatywność, empatia. Rola filmu w procesie doskonalenia warsztatu twórczego fotografa. Przykłady wybitnych dzieł kina, z których możemy czerpać inspirację. Koncept "decydującego momentu” w fotografii reportażowej. Przełomowe zdjęcia w historii fotografii i czego się możemy z nich nauczyć. Wybór zdjęć z World Press Photo, nagrody Pulitzera i krajowych konkursów fotograficznych.

5. SELEKCJA I PREZENTACJA ZDJĘĆ (10 godzin) Selekcja zdjęć, prezentacja zdjęć, wybór zdjęć do mediów elektronicznych i drukowanych, systemy barw CMYK i RGB. Katalogowanie i archiwizacja zdjęć. Praktyczna nauka tworzenia własnych fotoksiążek (zajęcia przy komputerach). Selekcja zdjęć, układanie reportaży odbywa się na materiale prowadzącego lub uczestników. W ramach zajęć istnieje możliwość przeglądu portfolio (12-15 zdjęć / uczestnika) uczestników, którzy wyrażą takową potrzebę.



Masz pytania? napisz do nas: cse@wst.com.pl lub zadzwoń: 695 450 010

Zgłoszenia można wysyłać również na adres email: monika.bajorska@wst.com.pl. Należy podać: imię, nazwisko, nr tel.

powrót

kierunek
Akademia Fotografii WST

rodzaj:
kurs

czas trwania:
50 godzin

koszt szkolenia:
1000 zł

DOFINANSOWANIE KURSÓW I SZKOLEŃ
Baza Usług Rozwojowych (BUR): tutaj
Krajowy Fundusz Szkoleniowy (KFS): tutaj

rekrutacja online
© 2015, AKADEMIA ŚLĄSKA, ul. Rolna 43, 40-555 Katowice, woj. śląskie, tel. 32 20 25 034, fax. 32 25 22 875, mail:
Wydział Nauk Medycznych im. prof. Zbigniewa Religi, ul. Park-Hutniczy 3-5, 41-800 Zabrze, woj. śląskie, tel. 609 599 998, fax. 32 27 13 021, mail:
ta strona używa plików Cookie polityka plików cookie