Głównym celem kursu jest kształcenie wrażliwości wzrokowej i umiejętności artystycznego zapisu rzeczywistości w postaci rysunku. Poznanie różnorodnych technik rysunkowych. Przyswojenie zasad kompozycji, perspektywy i światłocienia. Kształcenie umiejętności indywidualnego przekształcania widzianego w narysowane czyli przenoszenia trójwymiarowej rzeczywistości na dwuwymiarowy format. Jest to szczególnie ważne w czasach mechanicznego rysowania z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Rysunki powstające w trakcie kursu będą niepowtarzalnym zapisem postrzegania rzeczywistości przez uczestników. Nie rezygnujemy przy tym z kształcenia wszystkich niezbędnych umiejętności potrzebnych do stworzenia rysunku realistycznego.
Zajęcia odbywają się w kameralnych grupach (10 - 15 osób), co sprawia, że każdy uczestnik może liczyć na indywidualne podejście prowadzącego podczas zajęć praktycznych.
Kurs przeznaczony dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Dedykowany jest zarówno do osób początkujących, jak i tych, które pragną pogłębić swoje umiejętności rysunkowe, wykorzystując swój potencjał twórczy. Udział w kursie umożliwi zdobycie kompetencji, będących podstawą do samodzielnego tworzenia prostych i złożonych układów kompozycyjnych w zakresie zestawień bryłowych oraz martwej natury.
mgr Wojciech Grabowski - Absolwent Instytutu Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie i Studium Scenariuszowego Szkoły Filmowej w Łodzi. Rysownik, pisarz, autor filmów o sztuce realizowanych dla TVP Kultura (m. in. Ekspresjonizm w Polsce, Podróż z Rafałem Malczewskim, Artes – nadrealiści ze Lwowa). Debiutował w 2012 roku zbiorem opowiadań Człowiek-motocykl. Następnie wydał: Archi-traf. Opowieści o architekturze Śląska i Zagłębia, Miastowidz. Opowieści ze śląskiej metropolii, Dizajn tamtych czasów, Tu. Sztuka i przestrzeń Górnego Śląska. Prowadzi stronę facebookową: Rusz książką gdzie zamieszcza ilustracje do ulubionych utworów literackich. W 2019 roku stworzył cykl ilustracji do dawnych polskich nowel fantastycznych, które ukazały się w antologii Włosy krzyczące na głowie. Od 2020 tworzy książki bibliofilskie w numerowanych nakładach. Pracownik dydaktyczny Akademii Śląskiej.
Zajęcia prowadzone w czwartki, od godz. 16:30, 4h dydaktyczne.
Masz pytania? napisz do nas: cse@akademiaslaska.pl lub zadzwoń: 885 515 169