O uczelni
19.09.2024 r. odbyło się plenarne posiedzenie corocznej – już siódmej Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Technologie informacyjne i innowacyjne w XXI wieku”.
Konferencja zorganizowana przez Akademię Śląską wspólnie Uniwersytetem Ekonomii i Zarządzania w Bratysławie (Słowacja), Wyższą Szkołą Inżynierii Lądowej i Zarządzania Międzynarodowego Uniwersytetu – Wietnamskiego Uniwersytetu Narodowego w mieście Ho Chi Minh (Wietnam), Kazachskim Uniwersytetem Technologii i Biznesu im. K. Kułajanowa (Kazachstan), Centrum Badań Nieruchomości na Wydziale Środowiska Antropogenicznego i Geodezji Uniwersytetu Technologicznego w Malezji (Malezja), a także z ukraińskimi uniwersytetami, takimi jak Państwowy Uniwersytet Pedagogicznym w Berdiańsku, Narodowy Uniwersytet Pedagogiczny im. Ołeksandra Dowżenki w Głuchowie, Instytut Badań Rozwoju Przestrzennego, Instytut Planowania Przestrzennego i Nowoczesnych Technologii Narodowego Uniwersytetu „Politechnika Lwowska”, Instytut Kształcenia Zawodowego Narodowej Akademii Nauk Pedagogicznych Ukrainy, Instytut Cyfryzacji Edukacji Narodowej Akademii Nauk Pedagogicznych Ukrainy, Państwowy Uniwersytet Pedagogiczny im. Bohdana Chmielnickiego w Melitopolu, Narodowy Uniwersytet Techniczny „Instytut Politechniczny w Charkowie”, Państwowy Uniwersytet Pedagogiczny im. A.S.Makarenkiw Sumach, Wschodnioukraiński Narodowy Uniwersytet im. V. Dala, Narodowy Uniwersytet Pedagogiczny im. H.S.Skoworody w Charkowie.
Forma konferencji była mieszana: uczestnicy, którzy mieli możliwość przyjazdu do Polski, wzięli udział na żywo, inni uczestnicy dołączyli do spotkania online na platformie Zoom. Na konferencję do Katowic przyjechało ponad 20 uczestników z innych miast Polski, z Ukrainy oraz Estonii. Ponad 80 uczestników z różnych krajów brało udział w konferencji online.
Na konferencji omawiano rolę nowoczesnych technologii w edukacji, ich wpływ na jakość kształcenia oraz wyzwania związane z ich wdrażaniem. Dyskusja dotyczyła także zastosowania technologii cyfrowych w gospodarce, zarządzaniu, a także ich wpływu na codzienne społeczne życie. Poruszono również kwestie sztucznej inteligencji, jej możliwości, zagrożeń oraz nowoczesnych technologii w sporcie i rehabilitacji.