AKADEMIA ŚLĄSKA

dawniej Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach

Zapraszamy do przekazania 1,5% podatku Fundacji TVS

Zapraszamy do przekazania 1,5% podatku Fundacji TVS

Przekazując 1,5% swojego podatku Fundacji TVS, dołączasz do grona ludzi, którzy pomagają zmieniać życie na lepsze. Każda złotówka trafia tam, gdzie jest najbardziej potrzebna – na leczenie, rehabilitację, rozwój talentów i edukację dzieci oraz młodzieży.

O Fundacji TVS

Fundacja TVS powstała w 2010 r. Jej celem jest niesienie pomocy tym, którzy są w potrzebie. W swoich działaniach kładzie szczególny nacisk na pielęgnowanie wartości rodzinnych i edukację dzieci i młodzieży, ale również dba o zachowanie i popularyzację tradycji narodowych i regionalnych.

Działalność charytatywna

W śród podopiecznych Fundacji znajdują się dzieci i dorośli z terenu Województwa Śląskiego, którzy zmagają się z różnego rodzaju schorzeniami lub potrzebują wsparcia ze względu na trudną sytuację życiową. W celu niesienia pomocy podopiecznym, Fundacja organizuje różnego rodzaju akcje charytatywne w formie pikników i koncertów, m.in. przez wiele lat organizowała charytatywny koncert noworoczny, podczas którego zbierano środki na rzecz podopiecznych Fundacji.
Fundacja nie pozostaje obojętna na aktualne wydarzenia. W 2022 r. działania Fundacji skierowane zostały w kierunku pomocy uchodźcom z ogarniętej wojną Ukrainy. W ten sposób zorganizowany został koncert charytatywny „Solidarni z Ukrainą”. Środki zebrane podczas występów artystycznych przekazane zostały w całości na rzecz wsparcia najbardziej potrzebujących Imigrantów. Rok później zorganizowano cykl pikników integracyjny dla rodzin ukraińskich i polskich pn. „Zabawa nie zna granic – razem w Katowicach” - wydarzenie finansowane ze środków Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF) i miało na celu nie tylko integrację między tymi dwoma grupami, ale również pomoc w budowaniu więzi kulturowych.
We wrześniu 2024 r. swoją opieką Fundacja objęła osoby i instytucje, które ucierpiały w wyniku powodzi. W tym celu zorganizowany został koncert w Domu Kultury w Rudzie Śląskiej – Bielszowicach pod honorowym patronatem prezydenta Rudy Śląskiej Michała Pierończyka. Zebrane środki przekazano osobom dotkniętym skutkami powodzi.

Działalność edukacyjna i społeczna

Swoją działalnośc edukacyjną Fundacja TVS realizuje prowadząc zajęcia w ramach „Akademii Telewizyjnej”. Zajęcia odbywają się podczas różnego rodzaju pikników i wydarzeń tematycznych. Podczas warsztatów dzieci, młodzież, a często również dorośli mają okazję wcielić się w rolę reporterów oraz udzielić wywiadu. To ważne działanie społeczne z zakresu edukacji medialnej, które cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W 2025 r. poczyniono starania aby zajęcia w ramach „Akademii Telewizyjnej” odbywały się regularnie w siedzibie Telewizji TVS. Realizacja projektu będzie zależna od uzyskanego dofinansowania.
Fundacja realizuje również projekty mające na celu edukację społeczną i popularyzację nauki wśród różnych grup społecznych.
· 2023 r. – zrealizowano projekt „Seniorze bądź bezpieczny” – inicjatywa dofinansowana ze środków rządowego programu wieloletniego na rzecz Osób Starszych „Aktywni+” na lata 2021-2025. Dofinansowanie to umożliwia rozwijanie projektu, który odgrywa kluczową rolę w edukacji seniorów na temat bezpiecznego korzystania z nowoczesnych technologii.
· W I połowie 2024 r. zrealizowano projekt pn. „Nauka transformuje Katowice” – w ramach działania zorganizowano cykl pikników naukowych dla mieszkańców dzielnic Katowic oraz
przygotowano cykl reportaży telewizyjnych, prezentujących jak nauka zmieniła Katowice w ciągu ostatnich 100 lat.
· W 2024 r. Fundacja wraz z Muzeum Górnośląki Park Etnograficzny w Chorzowie oraz Zespołem Państwowych Ogólnokształcących Szkół Muzycznych w Katowicach stworzyła partnerstwo lokalne w ramach programu Bardzo Młoda Kultura (Program Ministerstwa Kultury – Narodowego Centrum Kultury). Projekt miał na celu umożliwienie młodzieży podmiotowego uczestnictwa w kulturze. W ramach prowadzonych działań członkowie partnerstwa wspierali grupę młodzieży i współnie z nimi tworzyło zaprojektowany przez młodzież projekt kulturalny. Zrealizowane działanie miało tytuł „Muzyczna w Skansenie” i obejmowało stworzenie przez młodzież autorskiej aranżacji muzycznej utworu ludowego „Lipka” oraz choregrafii tańca liniowego, a także koncertu plenerowego na terenie Muzeum GPE.
· W II połowie 2024 r. przeprowadzono kampanię edukacyjną dla pacjentów z cukrzycą i ich rodzin „W zdrowiu z cukrzycą” – w ramach projektu zrealizowano cykl videoporadników, w których eksperci radzili jak w zdrowiu żyć ze zdiagnozowaną cukrzycą. Finał kampanii stanowiło spotkanie medyczne dla wszystkich zainteresowanych tematyką kampanii, podczas którego uczestnicy mogli porozmawiać ze specjalistami leczenia cukrzycy.
· W II połowie 2024 r. zrealizowano kampanię społeczną „Nie myśl tylko o sobie”, mającą na celu przeciwdziałanie niepożądanym skutkom spożywania alkoholu, stosowaniu substancji odużających i uzależnień behawioralnych. Głowny element kampanii stanowiła kampania spotowa – zrealizowano 3 autorskie spoty telewizyjne, które emitowany były na antenach telewizji regionalnych oraz w internecie (YouTube). Jako rozszerzenie merytoryczne poruszanej tematyki przygotowano podcast i videocast, w których uczestniczyli eksperci z zakresu leczenia uzależnień.

Działania kukturalne

· We wrześniu 2024 r. Fundacja zorganizowała w ramach obchodów 770-lecia Bytomia próbę ustanowienia nowego Rekordu Polski w największym zgromadzeniu osób w strojach ludowych. Wydarzenie cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem i odbiło się echem na poziomie wojewódzkim. Do ustanowienia nowego rekordu zabrakło zaledwie 55 osób (zgromadzono 413 osób). W 2025 r. miasto Bytom planuje kontynuować rozpoczęte przez Fundację TVS działania przeprowadzając II edycję wydarzenia.

więcej informacji znajdziesz tutaj

powrót

Aula Główna - woj. Śląskie - Katowice
Aula Główna


Wydział Mediów, Aktorstwa i Reżyserii - woj. Śląskie - Zabrze
Wydział Nauk Medycznych im. prof. Zbigniewa Religi
w Zabrzu


Aula Główna Wydziału Mediów, Aktorstwa i Reżyserii - woj. Śląskie - Zabrze
Aula Główna Wydziału Nauk Medycznych im. prof. Zbigniewa Religi


Park Naukowo-Technologiczny Silesia - woj. Śląskie - Katowice
Park Naukowo-Technologiczny Silesia
w Katowicach


© 2015, AKADEMIA ŚLĄSKA, ul. Rolna 43, 40-555 Katowice, woj. śląskie, tel. 32 11 10 400, mail:
Wydział Nauk Medycznych im. prof. Zbigniewa Religi, ul. Park-Hutniczy 3-5, 41-800 Zabrze, woj. śląskie, tel. 32 11 10 400, mail:
ta strona używa plików Cookie polityka plików cookie