AKADEMIA ŚLĄSKA

dawniej Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach

Ogólnopolski konkurs na najlepsze magisterskie prace dyplomowe „Drewno w Architekturze”

WPROWADZENIE
Drewno jest materiałem odwiecznym. Wiążą się z nim początki cywilizacji i pierwsze budowle tworzone przez ludzi. Było stosowane w każdej z epok architektonicznych i we wszystkich typach budynków. Po dziś dzień jest jednym z najbardziej popularnych tworzyw służących kształtowaniu środowiska życia człowieka.

Architektura drewniana sięga rudymentów i niesie za sobą nieprzemijające, fundamentalne wartości. Współcześni architekci sięgają po nie i reinterpretują w stosunku do rzeczywistości. W ten sposób powstają dzieła łączące przeszłość i teraźniejszość, a czasem… antycypujące przyszłość.

Drewno jest materiałem naturalnym. Związanym z architekturą wernakularną i tradycyjnymi metodami wznoszenia budynków. Jest też tworzywem umożliwiającym projektowanie nowatorskich rozwiązań konstrukcyjnych, wyrafinowanych elementów i detali, niepowtarzalnych powierzchni. To olbrzymi i ciągle nie do końca wykorzystany potencjał strukturalny, plastyczny i fakturalny.
 
Konkurs „Drewno w Architekturze” dotyczy dyplomowych projektów magisterskich, w których ukazano walory drewna jako materiału konstrukcyjnego, budowlanego i wykończeniowego.

Przy czym autor projektu mógł wykorzystać właściwości drewna zarówno w każdym z tych trzech aspektów, jak też tylko w jednym z nich. Kryteria oceny obejmują również wartość rozwiązań architektonicznych oraz jakość relacji pomiędzy tworzywem a kształtowaną formą.

Konkurs jest efektem współpracy Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej z przedsiębiorstwem Unibep SA oraz przedsiębiorstwem Danwood SA. Podlasie zawsze kojarzyło się z architekturą drewnianą, a oba wymienione powyżej przedsiębiorstwa, mające siedziby w Bielsku Podlaskim, są jednymi z największych producentów budynków mieszkalnych z drewna w Europie.

Prestiż konkursu mają budować Jurorzy – wybitni twórcy i naukowcy, a także autorzy projektów – kreatywni młodzi architekci zafascynowani walorami drewna. Głównym celem konkursu jest właśnie promowanie ich talentu oraz przedstawionych przez nich rozwiązań dotyczących zastosowania drewna w architekturze.

JURY KONKURSU
Przewodniczącym Jury jest Dziekan Wydziału Architektury PB, dr hab. inż. arch. Aleksander Asanowicz, prof. PB
Komisarz Konkursu:

  • dr inż. arch. Adam Jakimowicz
Sekretarze Konkursu:
  • dr inż. arch. Katarzyna Asanowicz
  • dr inż. arch. Wojciech Niebrzydowski
  • dr inż. arch. Aleksander Owerczuk
W skład Jury wchodzą: Komisarz Konkursu, jeden przedstawiciel przedsiębiorstwa Unibep S.A. i jeden przedstawiciel przedsiębiorstwa Danwood S.A. oraz minimum 3 osoby powołane przez Dziekana Wydziału Architektury PB  spośród wybitnych architektów i nauczycieli akademickich.

REGULAMIN KONKURSU

Biuro Konkursu: 
Politechnika Białostocka
Wydział Architektury
Oskara Sosnowskiego 11, 15-893 Białystok
tel. 48 85 746 99 14
e-mail: wa.drewnowarch@pb.edu.pl

powrót

© 2015, AKADEMIA ŚLĄSKA, ul. Rolna 43, 40-555 Katowice, woj. śląskie, tel. 32 20 25 034, fax. 32 25 22 875, mail:
Wydział Nauk Medycznych im. prof. Zbigniewa Religi, ul. Park-Hutniczy 3-5, 41-800 Zabrze, woj. śląskie, tel. 609 599 998, fax. 32 27 13 021, mail:
ta strona używa plików Cookie polityka plików cookie