SEMESTR NAUKI jest inicjatywą promującą aktywność badawczo-naukową na Wydziale Architektury, Budownictwa i Sztuk Stosowanych.
Głównym celem jest prezentacja różnorodnych działań naukowych oraz popularnonaukowych, a także zwiększenie widoczności osiągnięć w środowisku akademickim oraz społeczno-gospodarczym.
Pracownicy oraz Studenci Akademii mogą korzystać z tych informacji, aby poznać zakres działań prowadzonych na naszym wydziale, śledzić postępy, wyniki oraz nawiązywać kontakty z innymi osobami zainteresowanymi nauką i działalnością na naszym wydziale.
Godzina: 11:00
Lokalizacja: Politechnika Śląska, ul. Akademicka 5, 44-100 Gliwice
Prelegenci ze strony Akademii:Profesor Mirosław Skibniewski z University of Maryland, dr inż. Faustyn Recha
Tradycyjnie konferencja składać się będzie z dwóch części: problemowej i ogólnej. Myślą przewodnią części problemowej 68. edycji konferencji będą. Wyzwania budownictwa terenach górniczych, pogórniczych i zdegradowanych. To szeroki temat, obejmujący nie tylko zagadnienia projektowania i wykonawstwa budynków budowli w takich warunkach, ale także zagrożenia wynikające ze specyfiki terenów poprzemysłowych lub zdegradowanych w wyniku sposobu ich użytkowania oraz sposoby i możliwości efektywnego i bezpiecznego sposobu ich wykorzystania.
Godzina: 11:00
Lokalizacja: Aula Główna, Akademia Śląska, ul Rolna 43, 40-555 Katowice
Uroczysta Inauguracja Nowego Roku Akademickiego odbędzie się 02 października to uroczyste wydarzenie, które stanowi symboliczny początek nowego roku na uczelni. Jest to ważny moment w życiu akademickim, podczas którego społeczność uczelni gromadzi się, aby celebrować rozpoczęcie kolejnego semestru nauki.
Lokalizacja: lokalizacja: Galeria ANTRESOLA, Akademia Śląska, ul Rolna, 40-555 Katowice.
czas trwania wystawy: 02-30.10
Podczas tegorocznej wystawy Inauguracyjnej w Galerii ANTRESOLA zaprezentowane zostaną prace dyplomowe inżynierskie oraz magisterskie wykonane przez naszych absolwentów kierunku architektura. Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w uroczystym wernisażu i do odwiedzenia wystawy.
Godzina: 8:30
Lokalizacja: Browary Warszawskie Centrum Konferencyjne ADN ul. Grzybowska 56, Warszawa Szwajcarscy i polscy architekci, deweloperzy, decydenci, menedżerowie i naukowcy są zaproszeni na tegoroczny Polish-Swiss Innovation Day, aby omówić zrównoważone budownictwo, innowacyjne projekty, efektywność energetyczną i wiele więcej.
Organizatorzy: Polsko-Szwajcarska Izba Gospodarcza
Uczestnicy ze strony Akademii: dr inż. arch. Bartłomiej Buława, mgr inż. Karolina Dylong
Godzina:10:00 – 15:00
Lokalizacja: siedziba MFiPR ul. Wspólna 2/4, Warszawa LUB FORMA ONLINE
Pojęcie „twin transition” dotyczy poglądu, że zielona i cyfrowa transformacja to dwie strony tej samej monety. Oznacza ono odejście od traktowania zielonej i cyfrowej transformacji miast i regionów jako niezależnych i oderwanych od siebie procesów. Wskazuje, że powiązanie zielonej i cyfrowej transformacji w jeden spójny mechanizm może odblokować ogromne korzyści w zakresie efektywności i produktywności, a przy tym mieć pozytywny wpływ na społeczności lokalne. Koncepcja „twin transition” zyskuje coraz większe znaczenie w europejskich strategiach i programach, ponieważ może pomóc w kompleksowym i skutecznym osiągnięciu zakładanych celów, takich jak m.in mitygacja zmian klimatu, poprawa jakości życia mieszkańców i unowocześnienie gospodarki.
Organizatorzy: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Agence nationale française pour la cohésion territoriale - ANCT, Ambasada Francji w Polsce, European Urban Knowledge Network.
Uczestnicy ze strony Akademii: dr hab. inż. arch. Maciej Borsa, prof. AŚ
Godzina: 13:00
Lokalizacja: Sala Senatu, Akademia Śląska, ul Rolna 43, 40-555 Katowice
Godzina: 12:00
Lokalizacja: Sala Audytoryjna Muzeum Śląskiego przy ul. T. Dobrowolskiego 1 w Katowicach
Gala konkursu na Najlepszą Przestrzeń Publiczną, konkursu Architektura Roku Województwa Śląskiego oraz konkursu Dyplom Roku. W tegorocznym konkursie SARP zakwalifikowały się dwa dyplomy studentek Akademii Śląskiej. Pani inż. arch. Justyna Zych, której promotorką była Pani mgr inż. arch. Sylwia Niedziela-Wawrzyniak oraz mgr inż. arch. Klaudia Makuła, której promotorem był Dziekan WABiSS Pan dr inż. arch. Jakub Świerzawski.
Godzina: 14:00
Lokalizacja: Sala konferencyjna 007, Akademia Śląska, ul Rolna 43, 40-555 Katowice (do potwierdzenia)
Zapraszamy na dyskusję dotyczącą metodyki w badaniach naukowych. Chcielibyśmy porozmawiać o procesie badawczym, towarzyszących mu dylematach i wątpliwościach, niekoniecznie skupiając się na konkretnej dyscyplinach nauki czy sztuki.
Szczególnie zapraszamy naukowców na początkowym etapie kariery, których zachęcamy do zaprezentowania swoich bieżących działań. Także zapraszamy doświadczonych naukowców, którzy mogą podzielić się swoim doświadczeniem i wiedza. Liczymy na kreatywną dyskusję w luźnej i przyjaznej atmosferze.
Godzina: 17:00
Lokalizacja: spotkania online na platformie TEAMS
Zapraszamy do uczestnictwa w spotkaniu.
Kontakt w sprawie dołączenia: mgr Marek Malucha marek.malucha@akademiaslaska.pl
V Konferencja Naukowo - Techniczna „OBIEKTY BUDOWLANE NA TERENACH GÓRNICZYCH”
Lokalizacja:Siemianowickie Centrum Kultury - Park Tradycji, ul. Orzeszkowej 12, 44-100 Siemianowice Śląskie.
Konferencja będzie miała charakter zawodowego szkolenia specjalistycznego dotyczące stałego podnoszenia kwalifikacji zawodowych.
Link do informacji o wydarzeniu V KONFERENCJA - 2023(pzitb.katowice.pl)
Godzina: 15:30 – 17:05
Lokalizacja: sala C107, Akademia Śląska, ul Rolna 43, 40-555 Katowice
W dniu 5/11 w godzinach 15:30 - 17:05 w sali C107 odbędzie się wykład przedstawicieli firmy Saint-Gobain dotyczący architektury zrównoważonej oraz konkursu dla studentów architektury.
Wykładowcy połączą się z nami poprzez Teams, połączenie zostanie wyświetlone na rzutniku.
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.
Godzina: 14:00
Lokalizacja: Sala Senatu, Akademia Śląska, ul Rolna 43, 40-555 Katowice
Godzina: 12:30
Lokalizacja: Sala Senatu, Akademia Śląska, ul Rolna 43, 40-555 Katowice
Pani prof. dr hab. inż. arch. Ewa Węcławowicz-Gyurkovich przedstawi wykład dla grupy studentów z sem. 5 studiów dziennych pt. "Architektura wirtualna i nowe kierunki w architekturze XXI w.".
Zapraszamy serdecznie wszystkich chętnych
Zapraszamy do składania propozycji artykułów naukowych do 10 listopada br. Prosimy o nadsyłanie tekstów do 17. numeru czasopisma zgodnie z wytycznymi podanymi na stronie Wydawnictwa WST.
Link:
STRONA GŁÓWNA WYDAWNICTWA WST: http://www.wydawnictwo.wst.pl/
WYTYCZNE DLA AUTORÓW: http://www.wydawnictwo.wst.pl/wytyczne_dla_autorow/
Artykuły zgodne z wymaganiami redakcyjnymi, przyjmowane są w wersji elektronicznej pod adresem: kontakt@wydawnictwo.wst.pl
Godzina: 10:00
Lokalizacja: Małopolskie Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego Wydział Inżynierii Lądowej L-13, Politechnika Krakowska
Problemy ochrony konserwatorskiej wybranych obiektów o uznanej wartości historycznej i kulturowej od lat przyciągają uwagę środowisk historyków sztuki, architektów i inżynierów. Zagadnienie konserwacji zabytków jest wszechobecne w dyskusji nad tożsamością miejsca, czasu i dorobku materialnego minionych pokoleń a nowoczesne technologie zaangażowane w działania na rzecz ochrony wybranych obiektów, pozwalają na coraz bardziej skuteczną opiekę nad nimi. Dotychczasowe dyskusje nie podejmowały jednak zagadnień związanych z wpływem działań konserwatorskich na środowisko naturalne.
Organizatorzy: Małopolskie Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego (L-13)
Uczestnicy ze strony Akademii: mgr inż. Karolina Dylong
Link: mlbepk.wixsite.com
Lokalizacja: Aula Główna, Akademia Śląska, ul Rolna 43, 40-555 Katowice
Konferencja będzie służyła rozszerzeniu działań w zakresie wdrożenia zmodyfikowanych programów kształcenia na uczelni, obejmujących zagadnienia z zakresu projektowania uniwersalnego. Zwiększy efektywność już zrealizowanych zajęć i szkoleń, poprzez umożliwienie studentom i kadrze dydaktycznej uczelni wzięcia udziału w sesjach tematycznych z ekspertami z obszaru projektowania uniwersalnego; umożliwi wymianę doświadczeń i wiedzy z praktykami; przedstawienie innowacyjnych rozwiązań i dobrych praktyki o zasięgu regionalnym, krajowym i międzynarodowym.
Godzina: 10:00 - 20:00
Czas trwania 23-24.11.2023
Lokalizacja: ONLINE MS Teams
Celem głównym konferencji jest interdyscyplinarna i wieloaspektowa wymiana doświadczeń naukowców i praktyków w zakresie funkcjonowania, planowania i zarządzania rozwojem obszarów zurbanizowanych, zarówno niewielkich ośrodków miejskich, dużych miast, metropolii oraz szczególnie narażonych na presję inwestycyjną obszarów wiejskich w regionach metropolitalnych, czy istniejących i potencjalnych obszarów ochrony uzdrowiskowej.
Organizatorzy: Katedra Planowania Przestrzennego, Projektowania Urbanistycznego i Ruralistycznego na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej oraz Sekcja Planowania Przestrzennego i Ochrony środowiska Komisji Urbanistyki i Architektury PAN w Krakowie
Prelegenci ze strony Akademii: mgr inż. arch. Paulina Nagel, dr inż. arch. Bartłomiej Buława
Link: www.a5.pk.edu.pl
Godzina: 11:00-16:00
Lokalizacja:sala im. Karolina Lanckorońskiej w budynku PAU w Krakowie oraz ONLINE
Organizator:Polska Akademia Umiejętności, Komisja do Oceny Podręczników Szkolnych oraz Komisja Rozwoju Biologii
Prelegenent:dr Jerzy Kuczyński Kto powinien być autorem podstawy programowej?
Godzina: 17:00
Lokalizacja: spotkania online na platformie TEAMS
Zapraszamy do uczestnictwa w spotkaniu.
Kontakt w sprawie dołączenia: mgr Marek Malucha marek.malucha@akademiaslaska.pl
Lokalizacja: Sala Senatu, Akademia Śląska, ul Rolna 43, 40-555 Katowice
Konferencja wieńcząca pracę zespołu badawczego nad projektem „Wyzwania przestrzeni publicznej i spójności społecznej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – ujęcie interdyscyplinarne”.
Celem projekt jest zbadanie wyzwań związanych z przestrzenią publiczną oraz jej spójnością społeczną w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM), która jest jednym z największych obszarów metropolitalnych w Polsce.
Godzina: 17:00
Lokalizacja:spotkania online na platformie TEAMS
Zapraszamy do uczestnictwa w spotkaniu.
Kontakt w sprawie dołączenia: mgr Marek Malucha marek.malucha@akademiaslaska.pl