Wyższa Szkoła Techniczna
w Katowicach

Uczelnia Techniczna | Artystyczna | Medyczna

XL City of Prague - koncepcje studentów WST

XL City of Prague - koncepcje studentów WST

XL City of Prague
W ubiegłym tygodniu grupa studentów wraz z prowadzącym z kierunku Architektura (II stopień) naszej Uczelni dokonała wizji lokalnej dla opracowywanego projektu przekształceń terenów wokół głównego dworca kolejowego w czeskiej Pradze. Studenckie koncepcje powstają na przedmiocie „ZINTEGROWANY PROJEKT KONSERWATORSKI ARCHITEKTONICZNO-URBANISTYCZNY”. Skomplikowana nazwa przedmiotu w jakiś sposób oddaje jego esencję, jednak nie tylko w zakresie tematu opracowania.
 
Nasi studenci to nie jedyna ekipa, która aktualnie pracuje nad tym tematem. Nawiązaliśmy współpracę z Wydziałem Architektury Uniwersytetu w Sewilli. Skąd pomysł aby podjąć problematykę przekształceń terenów infrastruktury komunikacyjnej w dużym mieście, jakim jest Praga? Hiszpanie zaproponowali nam, abyśmy równolegle realizowali ten sam temat z różnych perspektyw geograficzno-kulturowych - wyjaśnia dr inż. arch. Bartłomiej Buława, prowadzący przedmiot. Cała idea eksperymentu - bo tak można nazwać formułę współpracy - polega na tym, że dwie drużyny (grupy) studenckie realizują ten sam temat, który jest dla obu zagraniczny, poniekąd obcy. W trakcie semestru wymieniamy się materiałami, zdjęciami z wizji lokalnych. Jednak studenci z Polski i Hiszpanii nie widzą na wzajem swoich prac, nie wymieniają pomysłów. Dopiero na koniec semestru planujemy wspólna wystawę – zarówno w WST jak i w Sewilli. Będzie to okazja do refleksji i porównań.
 
Tym samym realizowany projekt ma charakter międzynarodowy, rozgrywając się w trzech państwach. Poza tym, że jest realizowany po hiszpańsku i po polsku, z racji lokalizacji część materiałów jest po czesku, … a porozumiewamy się po angielsku. Trzymamy kciuki zarówno za naszych, jak i hiszpańskich studentów, gdyż najlepsze projekty spróbujemy także wystawić w praskim CAMP (Center  for  Architecture  and  Metropolitan  Planning) – instytucji, która statutowo podejmuje problematykę rozwoju przestrzennego Pragi. Dla studentów byłoby to znaczne wyróżnienie, a może i podwaliny ciekawego projektu dyplomowego.
 
dr inż. arch. Bartłomiej Buława,
adiunkt | assistant professor

powrót

Aula Główna - woj. Śląskie - Katowice
Aula Główna


Wydział Mediów, Aktorstwa i Reżyserii - woj. Śląskie - Zabrze
Wydział Nauk Medycznych im. prof. Zbigniewa Religi
w Zabrzu


Aula Główna Wydziału Mediów, Aktorstwa i Reżyserii - woj. Śląskie - Zabrze
Aula Główna Wydziału Nauk Medycznych im. prof. Zbigniewa Religi


Park Naukowo-Technologiczny Silesia - woj. Śląskie - Katowice
Park Naukowo-Technologiczny Silesia
w Katowicach


© 2015, Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach, ul. Rolna 43, 40-555 Katowice, woj. śląskie, tel. 32 20 25 034, fax. 32 25 22 875, mail:
Wydział Nauk Medycznych w Zabrzu, ul. Park-Hutniczy 3-5, 41-800 Zabrze, woj. śląskie, tel. 32 60 72 440, fax. 32 27 13 021, mail:
ta strona używa plików Cookie polityka plików cookie