Studenci
Dział Współpracy z Zagranicą ogłasza nabór dla studentów na wyjazd w semestrze zimowym w ramach programu Erasmus+ w roku akademickim 2024/2025:
W ramach programu Erasmus+ erasmusplus.org.pl można ubiegać się o wyjazd do:
uczelnie partnerskie
O uczestnictwo w programie Erasmus może ubiegać się osoba, która:
- posiada aktywny status studenta
- jest studentką/studentem AŚ (wyjazdy na studia: co najmniej drugi rok studiów licencjackich; wyjazdy na praktyki: po drugim semestrze studiów licencjackich)
- złoży w wyznaczonym terminie wszystkie dokumenty
- zna język angielski co najmniej na poziomie B1 i zda test językowy, który tą znajomość potwierdzi
- posiada dostępny 'kapitał mobilności' na danym poziomie kształcenia
Dokumenty, które należy złożyć, by ubiegać się o wyjazd w ramach programu Erasmus+:
- formularz zgłoszeniowy
- karta przebiegu studiów studenta (wydawane przez dziekanat na prośbę studenta)
- CV w j. polskim
- list motywacyjny w j.polskim
Wszystkie dokumenty(skany) należy wysłać mailem do 31 marca 2024 na adres dwz@wst.com.pl
W razie pytań proszę o kontakt: dwz@wst.com.pl lub malgorzata.maloszyc@wst.com.pl
W ramach Programu Erasmus+ studenci mogą wyjeżdżać wielokrotnie na studia i praktyki.
Studentom przysługuje tzw. 'kapitał mobilności':
- studia licencjackie, magisterskie, doktoranckie - kapitał mobilności wynosi 12 miesięcy na każdym poziomie studiów i dotyczy wyjazdów na studia oraz praktykę (okresy te sumują się i nie mogą przekroczyć 12 miesięcy)
- maksymalnie można skorzystać z 36 miesięcy mobilności (12 x 3 poziomy studiów)
- jednolite studia magisterskie - kapitał mobilności wynosi 24 miesiące
Do 'kapitału mobilności' wliczany jest wcześniejszy wyjazd studenta w programie Erasmus+, Erasmus (w ramach programu LLP – „Uczenie się przez całe życie”) oraz Erasmus Mundus.
Procedura rekrutacji studentów
Rekrutacja studentów odbywa się zazwyczaj na początku semestru letniego. Jeśli zachodzi taka potrzeba to jest przeprowadzana kolejna rekrutacja (w semestrze zimowym) tak aby studenci mogli wyjechać na studia w semestrze letnim.
Informacje o rekrutacji umieszczane są na stronie internetowej uczelni oraz studenci informowani są o tym podczas zajęć przez wykładowców
Procedura rekrutacji składa się z następujących etapów:
- selekcja kandydatów na podstawie złożonych dokumentów
- test językowy
- rozmowa z kandydatem w języku angielskim, tylko w przypadku gdy dwóch lub więcej kandydatów uzyskało identyczne wyniki w dotychczasowej procedurze rekrutacyjnej
W terminie 21 dni od zakończenia rekrutacji student zostanie powiadomiony w formie elektronicznej o wyniku uzyskanym w procesie rekrutacji.
OBOWIĄZKI STUDENTA ZAKWALIFIKOWANEGO NA WYJAZD
- Przed wyjazdem student zobowiązany jest wypełnić Online Learning Agreement. W tym celu student zobowiązany jest wejść na stronę learning-agreement.eu, a następnie postępować zgodnie z instrukcjami. OLA musi być podpisane przed wyjazdem przez uczelnię macierzystą oraz uczelnie partnerską (jest to warunek niezbędny do podpisania umowy o dofinansowanie w programie Erasmus+). Wszelkie zmiany w OLA powinny być dokonywane za zgodą zarówno uczelni macierzystej, jak i uczelni partnerskiej w ciągu miesiąca od rozpoczęcia pobytu w uczelni partnerskiej.
- Przed wyjazdem student podpisuje umowę finansową i dopiero po podpisaniu umowy student może otrzymać wsparcie finansowe. Umowa zostaje sporządzona w dwóch, jednobrzmiących egzemplarzach. Na podstawie umowy wypłacane jest stypendium. Stypendium wypłacane jest w dwóch transzach: 80% przed wyjazdem i 20% po powrocie z pobytu w uczelni partnerskiej. W umowie określone są zasady rozliczenia pobytu na stypendium.
- Po powrocie ze stypendium student zobowiązany jest wypełnić raport on-line EU survey oraz sprawozdanie z pobytu studenta na stypendium,
- Student wyjeżdżający na stypendium ma możliwość przystąpienia do testu biegłości językowej. W tym celu należy założyć konto na platformie EU Academy i przystąpić do English Placement Test
- Każdy stypendysta programu Erasmus+ musi posiadać ubezpieczenie zdrowotne. Podstawowe ubezpieczenie zdrowotne gwarantuje Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) wydawana przez NFZ. Karta EKUZ obowiązuje tylko w krajach Unii Europejskiej i obejmuje tylko część świadczeń związanych z leczeniem. Ubezpieczenie to może nie być wystarczające, dlatego też Uczelnia zaleca wykupienie dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego.
- Stypendysta programu Erasmus+ zobowiązany jest do posiadania ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków oraz ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej.
- Całkowite rozliczenie ze stypendium następuje po otrzymaniu przez uczelnię macierzystą Transcript of Records oraz wypełnieniu przez studenta EU survey oraz sprawozdania z pobytu studenta na stypendium.
Informacja o sposobie przeliczania ocen otrzymanych w uczelni przyjmującej po zrealizowaniu mobilności.
Zgodnie z Regulaminem Studiów Akademii Śląskiej stosuje się następującą skalę ocen oraz odpowiadające im oceny w systemie ECTS:
- bardzo dobry - 5,0 A
- plus dobry - 4,5 B
- dobry - 4,0 C
- plus dostateczny - 3,5 D
- dostateczny - 3,0 E
- niedostateczny - 2,0 - FX (konieczne i możliwe uzupełnienie braków)
- niedostateczny - 2,0 - F (nie ma możliwości poprawy, równoznaczne z powtarzaniem semestru lub skreśleniem z listy studentów)
Oceny uzyskane przez studenta podczas pobytu na stypendium przeliczane są wg powyższej skali ocen.
Osoby wyjeżdżające za granicę w ramach programu Erasmus+ mogą korzystać z systemu wsparcia językowego online (platforma EU Academy)
W ramach wsparcia językowego można:
Więcej informacji na ten temat można znaleźć tutaj