Wyższa Szkoła Techniczna
w Katowicach

Uczelnia Techniczna | Artystyczna | Medyczna

BEZPOŚREDNIO wyjątkowa wystawa w Galerii WST

BEZPOŚREDNIO wyjątkowa wystawa w Galerii WST

BEZPOŚREDNIO, czyli„bez pośrednictwa”, indywidualnie, intymnie, prawdziwie.


„Musimy się nauczyć więcej widzieć słyszeć i odczuwać. Nasze zadanie wcale nie polega na tym, by odnaleźć w dziele sztuki jak najwięcej treści, ani na tym, by wycisnąć z niego więcej treści, niż ono w sobie ma. Musimy odsunąć treść na bok, aby w ogóle być w stanie zobaczyć dzieło. (…) Nie potrzebujemy hermeneutyki, ale erotyki sztuki.”
                                                                                                                                        Susan Sontag

Słowa Susan Sontag o otaczającej nas rzeczywistości są aktualne jak nigdy wcześniej. Przyzwyczailiśmy się do nadmiaru obrazów, które atakują nas z każdej strony. Ich nachalność i prymitywizm przekazu stały się nieodzowną częścią naszego świata. Trudno od tego uciec. Przekonanie o tym, że odbiorcy trzeba wszystko jak najprościej i dobitniej przekazać, wyjaśnić, wkradło się również do sztuki. Oswajamy się z tą łatwością odbioru coraz bardziej, przestając kształtować swoją wrażliwość, ufać swoim zmysłom. Kiedy wszystko zostaje nazwane, znika prawdziwa, indywidualna więź, spłyca się przekaz.

Dlatego w kontekście naszej wystawy bezpośredni odbiór obrazu nie oznacza szybciej 
i łatwiej. 

Nasze prace są w większości abstrakcyjne, oddziałują bezpośrednio na odbiorcę swoją formą. Odwołują się do jego wrażliwości, wyobraźni, umiejętności wykorzystania różnorodnych obrazowych powiązań i skojarzeń. Skojarzeń funkcjonujących w dużej mierze poza obszarem słowa. Dają odbiorcy całkiem inną wartość, wynikającą z obcowania z nimi. 
Umiejętność nawiązania tego typu kontaktu nie jest łatwa, trzeba ją w sobie pielęgnować, dla nas jednak takie traktowanie sztuki jest jedyną możliwą drogą, sposobem bycia. 

Intymne, pełne harmonii i wewnętrznych rytmów prace Artura Masternaka, proste, intensywne w oddziaływaniu obiekty Michała Klasika czy moje wielkoformatowe prace, oddziałujące całą powierzchnią „zapisu” tworzą uzupełniającą się, wielogłosową opowieść. 

Bezpośrednio nie znaczy łatwiej. Znaczy „bez pośrednictwa”, indywidualnie, intymnie, prawdziwie.                                                                                 Michalina Wawrzyczek-Klasik
BEZPOŚREDNIO, czyli„bez pośrednictwa”, indywidualnie, intymnie, prawdziwie.
Wystawę można obejrzeć do 31 stycznia 2016 r.


„Musimy się nauczyć więcej widzieć słyszeć i odczuwać. Nasze zadanie wcale nie polega na tym, by odnaleźć w dziele sztuki jak najwięcej treści, ani na tym, by wycisnąć z niego więcej treści, niż ono w sobie ma. Musimy odsunąć treść na bok, aby w ogóle być w stanie zobaczyć dzieło. (…) Nie potrzebujemy hermeneutyki, ale erotyki sztuki.”
                                                                                                                                        Susan Sontag

Michalina Wawrzyczek-Klasik 

Urodzona w 1984 roku w Żorach. Absolwentka ASP w Katowicach, dyplom z wyróżnieniem w 2010 roku w pracowni serigrafii prof. Waldemara Węgrzyna. Prezentacje do dyplomu w pracowni malarskiej prof. Ireneusza Walczaka oraz pracowni intermediów prof. Adama Romaniuka. Obecnie asystentka w pracowniach sitodruku oraz druku wypukłego w WST w Katowicach. Doktorantka, stypendystka Ministra Kultury, dwukrotnie nominowana do Grand Prix Biennale Grafiki Studenckiej w Poznaniu, uczestniczka kilkudziesięciu wystaw w kraju i za granicą. Członkini ZPAP Oddział w Gliwicach oraz Stowarzyszenia Międzynarodowe Triennale Grafiki.

Kontakt: http://wawrzyczek-klasik.blogspot.com/
Artur Masternak                                        

Urodzony w 1985 roku w Sosnowcu. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych 
w Katowicach. Dyplom z wyróżnieniem w pracowni wklęsłodruku prof. Jana Szmatlocha, 
prezentacja dodatkowa w pracowni malarstwa prof. Kazimierza Cieślika. 
Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku 2010. Uhonorowany wyróżnieniem w konkursie Najlepsze Dyplomy Akademii Sztuk Pięknych, laureat Nagrody  Stowarzyszenia Promocji Artystów wybrzeża Era Art w konkursie III MB Grafiki Cyfrowej 
w Gdyni. Obecnie doktorant, asystent w pracowniach druku wklęsłego oraz druku płaskiego w WST 
w Katowicach. Uczestnik wielu wystaw zbiorowych w kraju i za granicą.

Kontakt: http://arturmasternak.blogspot.com/
Michał Klasik

Urodzony w 1978 roku, w Rybniku. Absolwent Uniwersytetu Śląskiego Filii w Cieszynie. 
Dyplom z rzeźby w pracowni prof. Andrzeja Szarka oraz dyplom dodatkowy w pracowni ceramiki adi. Małgorzaty Krentowicz w 2010 roku. Obecnie doktorant w katedrze rzeźby w swojej macierzystej uczelni. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem oraz różnego rodzaju działaniami przestrzennymi w obrębie rzeźby, ceramiki, ale też dźwięku i wideo. Zaangażowany w projekt „Dźwięki ziemi” przy katedrze ceramiki UŚ w Cieszynie. 
Uczestnik wielu wystaw zbiorowych w kraju i za granicą. 

Kontakt: http://michalklasik.blogspot.com                                                  
 

powrót

Aula Główna - woj. Śląskie - Katowice
Aula Główna


Wydział Mediów, Aktorstwa i Reżyserii - woj. Śląskie - Zabrze
Wydział Nauk Medycznych im. prof. Zbigniewa Religi
w Zabrzu


Aula Główna Wydziału Mediów, Aktorstwa i Reżyserii - woj. Śląskie - Zabrze
Aula Główna Wydziału Nauk Medycznych im. prof. Zbigniewa Religi


Park Naukowo-Technologiczny Silesia - woj. Śląskie - Katowice
Park Naukowo-Technologiczny Silesia
w Katowicach


© 2015, Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach, ul. Rolna 43, 40-555 Katowice, woj. śląskie, tel. 32 20 25 034, fax. 32 25 22 875, mail:
Wydział Nauk Medycznych im. prof. Zbigniewa Religi, ul. Park-Hutniczy 3-5, 41-800 Zabrze, woj. śląskie, tel. 609 599 998, fax. 32 27 13 021, mail:
ta strona używa plików Cookie polityka plików cookie