Oferta studiów podyplomowych
Rekrutacja
Nadrzędnym celem kształcenia na studiach podyplomowych „Zarządzanie na Rynku Sztuki” jest wyposażenie uczestników studiów w kompleksowy zasób wiedzy teoretycznej oraz praktycznej, tak aby umożliwić im jak najgłębszy, specjalistyczny i profesjonalny udział w sektorze rynku sztuki. Z tego względu oferta studiów stanowi skondensowany pakiet niezbędnych informacji, przygotowany z myślą o wyzwaniach – możliwościach oraz zagrożeniach – jakie niesie prężnie rozwijający się polski i międzynarodowy rynek sztuki. Studia mają za zadanie objaśnienie działających na rynku sztuki mechanizmów, począwszy od dostarczenia wiedzy z zakresu aktualnych przepisów prawnych, marketingowych i finansowych, poprzez przybliżenie wiedzy na temat sztuki współczesnej (zwłaszcza najnowszych trendów sztuki aktualnej), aż po wdrożenie praktycznych umiejętności poruszania się w meandrach świata kolekcjonerskiego.
Podyplomowe studia „Zarządzanie na Rynku Sztuki” skierowane są do: - osób związanych zawodowo z rynkiem sztuki: pracowników antykwariatów, galerii sztuki, domów aukcyjnych, innych instytucji kultury - osób związanych z szeroko pojętym rynkiem usług prawno-finansowych, menedżerów i doradców inwestycyjnych - absolwentów uczelni chcących wdrożyć się w meandry obrotu dziełami sztuki oraz kolekcjonerstwa - prywatnych kolekcjonerów oraz wszystkich miłośników sztuk pięknych. Słuchaczami studiów podyplomowych „Zarządzanie na Rynku Sztuki” mogą zostać osoby posiadające wykształcenie wyższe zawodowe (licencjat lub inżynier) lub wykształcenie wyższe pełne (mgr) w dowolnej dziedzinie.
Podyplomowe studia „Zarządzanie na Rynku Sztuki” to unikatowy w skali Śląska kierunek studiów otwierający przed absolwentami interesujące perspektywy zatrudnienia. Aglomeracja Śląska to wiodący region w Polsce pod względem potencjału biznesowego. Prężnie rozwijająca się strefa ekonomiczna i silny rynek konsumencki to czynniki sprzyjające rozkwitowi instytucji biznesowych, które mają potencjał aby inwestować w rynek sztuki oraz tworzyć własne kolekcje. Tym samym, absolwenci proponowanych studiów podyplomowych, jako znawcy specyfiki rynku sztuki, znajdą się w obszarze osób poszukiwanych przez rynek pracy związany z kolekcjonerstwem korporacyjnym, a także przez galerie, antykwariaty czy domy aukcyjne. Podyplomowe Studia „Zarządzanie na Rynku Sztuki” realizowane są we współpracy i pod patronatem Fundacji Zona Art.
Istotną cechą wyróżniającą Studia „Zarządzanie na Rynku Sztuki” są proponowane słuchaczom zajęcia praktyczne. Program studiów zakłada wizyty w galeriach sztuki współczesnej, w pracowniach artystów, spotkania z kuratorami oraz z krytykami sztuki, a także zajęcia organizowane w placówkach muzealnych i domach aukcyjnych. Ponadto, wart podkreślenia jest fakt, iż studia „Zarządzanie na Rynku Sztuki” przyczynią się do wzbogacenia oferty dydaktycznej dla Regionu śląskiego. Niewątpliwym atutem studiów jest możliwość nawiązania wyjątkowych kontaktów biznesowych z osobami ze świata mediów, finansów oraz biznesu kreatywnego. Do konkretnych indywidualnych korzyści proponowanych uczestnikom należą: - uzyskanie dyplomu ukończenia unikalnego kursu poświadczającego nabycie praktycznej wiedzy i umiejętności w sektorze rynku sztuki, - pozyskanie narzędzi do dalszego rozwoju i budowania indywidualnej ścieżki w życiu zawodowym oraz prywatnym, - możliwość czerpania z profesjonalnego doświadczenia osobowości świata biznesu, sztuki oraz kultury.
1 rok - 2 semestry (196 godzin)
Katarzyna Wąs
Historyczka sztuki, art advisorka. Ukończyła historię sztuki i studia z zakresu gender na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz dyplomację kulturalną w Collegium Civitas. Doświadczenie zdobywała współpracując z sektorem prywatnym i publicznym (Galeria Zderzak, MOCAK Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie). Była kuratorką prywatnej kolekcji sztuki nowoczesnej Jankilevitsch Collection. Aktualnie niezależna art advisorka pracująca z klientami indywidualnymi i biznesowymi. Autorka tekstów o rynku sztuki, wykładowczyni.
dr hab. Olga Pałka-Ślaska
Urodzona w 1980 roku w Katowicach. W latach 1999-2004 studia na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach. Dyplom z wyróżnieniem, zrealizowała w pracowni druku wklęsłego prof. Jana Szmatlocha oraz dyplom dodatkowy w Pracowni Malarstwa Prof. Jacka Rykały. Autorka kilkunastu wystaw indywidualnych oraz uczestniczka kilkudziesięciu wystaw i przeglądów grafiki oraz rezydencji artystycznych w kraju i za granicą. Laureatka licznych stypendiów i wyróżnień, m.in. w 2009- Nagroda Regulaminowa Międzynarodowego Triennale Grafiki w Krakowie, w 2015- Nagroda Międzynarodowego Biennale Grafiki w Guanlan, Chiny, 2016- Utazu Art Awards, Kagawa, Japonia, w 2016 roku odznaka „Zasłużony dla Kultury Polskiej”. Prace w zbiorach muzealnych i prywatnych w kraju i za granicą. Zatrudniona od 2006 w macierzystej uczelni w charakterze nauczyciela akademickiego na Wydziale Artystycznym, gdzie od tego roku pełni funkcję Kierownika Katedry Grafiki.
Adriana Zimnowoda
Historyczka sztuki, kuratorka wystaw sztuki współczesnej, autorka tekstów krytycznych, krytyczno-literackich oraz esejów o sztuce. Absolwentka historii sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz studiów podyplomowych „Idee XX wieku. Szkoła filozoficzna Tadeusza Gadacza” Collegium Civitas w Warszawie. Doktorantka Wydziału Filozofii Uniwersytetu Papieskiego w Krakowie. Od roku 2004 zatrudniona w Galerii Extravagance (SCS - Zamek Sielecki), gdzie do chwili obecnej pracuje na samodzielnym stanowisku kuratora. Posiada wieloletnie doświadczenie w organizowaniu wystaw sztuki współczesnej. Autorka interdyscyplinarnych spotkań dyskusyjnych „Strefa teorii: sztuka, filozofia, literatura”. Redaktorka licznych katalogów wystaw.
Aleksandra Ciesielczyk – dyplomowana konserwatorka dzieł sztuki
Ukończyła kierunkowe studia magisterskie w zakresie konserwacji dzieł sztuki oraz studia podyplomowe - Nowoczesne techniki analityczne dla konserwacji obiektów zabytkowych .
Posiada ponad dwudziestoletnie doświadczenie zawodowe w zakresie konserwacji obiektów na podłożu papierowym oraz wszelkich zagadnień związanych z techniką i technologią dzieł sztuki i archiwaliów, sporządzonych z papieru, pergaminu, wosku i skóry. Właścicielka prywatnej pracowni konserwacji AMC SZTUKA. Współpracuje z muzeami ; archiwami , bibliotekami, a także z kolekcjonerami prywatnymi, galeriami i domami aukcyjnymi, a jej dorobek konserwatorski spotkał się z uznaniem w środowisku muzealniczym . Konserwuje obrazy na papierze i płótnie, grafiki, obiekty kartograficzne, archiwalia, starodruki. Prelegentka na konferencjach i spotkaniach organizowanych przez muzea, biblioteki i archiwa. Autorka artykułów popularnonaukowych z dziedziny konserwacji obiektów papierowych oraz techniki i technologii wytwarzania obiektów na papierze . Zajmuje się popularyzacją tych zagadnień prowadząc swój profil SZTUKA KONSERWACJI na Instagram, Facebook oraz kanał na YouTube. Od 2022 biegła sądowa Sądu Okręgowego w Krakowie w zakresie konserwacji, technik i technologii dzieł sztuki na papierze.
prof. dr hab. Michał Minor
Urodził się w 1979r. W Zabrzu. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w 2005 r. w Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach w pracowni wklęsłodruku prof. Jana Szmatlocha, aneks z malarstwa zrealizował w Pracowni prof. Kazimierza Cieślika, gdzie dzisiaj jako profesor prowadzi zajęcia na Wydziale Artystycznym oraz kształci studentów kierunku Grafika i Architektura Wnętrz w Akademii śląskiej. W latach 2000-2023 uczestniczył w ponad 200 wystawach zbiorowych w kraju i za granicą (min.: w Niemczech, Boliwii, Finlandii, Szwecji, Szwajcarii, Iranie, Japonii, Chinach, Bułgarii, Słowacji, Czechach, USA, Hong Kongu). Zrealizował ponad 20 wystaw indywidualnych (min.: GCK Katowice, Desi Berlin, BWA Rzeszów, Muzeum Miejskie w Zabrzu, Galeria Ateneum w Katowicach, Galeria Gardzienice w Lublinie, Galeria Bohema Warszawa, Galeria ZPAP w Toruniu, Galeria Miasta Ogrodów, Galeria Hol w ASP w Łodzi). Minor jest laureatem licznych nagród i wyróżnień (min.: Stypendium Ministra Kultury i Sztuki, Nagroda Marszałka Województwa Śląskiego dla Młodych Twórców, Nagroda Jury na 22 FPMW w Szczecinie, Brązowy Medal na Triennale Plakatu w Toyamie, 2 nagroda specjalna na Triennale Grafiki Polskiej w Katowicach 2012, 2 Nagroda na Triennale Malarstwa Współczesnego w BWA Rzeszów 2014). Uprawia głównie malarstwo, rysunek i grafikę warsztatową, projektuje plakaty. Jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych i kolekcjach prywatnych w kraju i za granicą.
Fb: @michalminorart Instagram: minormichal_art
kierunek
Zarządzanie na Rynku Sztuki
rodzaj studiów
studia podyplomowe
tryb studiów
studia niestacjonarne
czas trwania:
1 rok (2 semestry)
opłata rekrutacyjna:
0,00 zł
czesne za semestr:
3.300 zł (3 raty x 1.170 zł)
Podyplomowe Studia „Zarządzanie na Rynku Sztuki” realizowane są we współpracy i pod patronatem Fundacji Zona Art.
DOFINANSOWANIE KURSÓW I SZKOLEŃ
Krajowy Fundusz Szkoleniowy (KFS): tutaj
WARUNKI REKRUTACJI
Kontakt:
mgr Ewelina Muszyńska-Zaczkowska
Tel. 885-399-800
e-mail: