AKADEMIA ŚLĄSKA

dawniej Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach




Projekt „Wyzwania przestrzeni publicznej i spójności społecznej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – ujęcie interdyscyplinarne” został dofinansowany przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię w ramach programu „Metropolitalny Fundusz Wspierania Nauki” w latach 2022-2024

Kwota dotacji: 55 792.00 zł

Wkład własny uczelni: 6 200.00 zł

Projekt realizowany jest przez Akademię Śląską od 01.05 do 22.12 2023 r.

Obszar 2 - WSPARCIE BADAŃ.

Celem projekt jest zbadanie wyzwań związanych z przestrzenią publiczną oraz jej spójnością społeczną w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM), która jest jednym z największych obszarów metropolitalnych w Polsce.

Projekt ma charakter interdyscyplinarny, co oznacza, że wykorzystuje wiedzę i metody z różnych dziedzin nauki, takich jak socjologia, urbanistyka, architektura, psychologia społeczna czy ekonomia.

W ramach projektu badawczego podejmuje się analizę różnych aspektów życia społecznego w GZM, takich jak zagospodarowanie przestrzeni publicznej, jakość krajobrazu, lokalny handel i usługi, rozwój gospodarczy oraz strategie rozwoju.

Celem projektu jest również zidentyfikowanie problemów i wyzwań, które mogą wpływać na spójność społeczną w metropolii oraz opracowanie rekomendacji dla decydentów i praktyków, którzy podejmują decyzje dotyczące rozwoju GZM.

Projekt realizowany jest przez Interdyscyplinarny zespół badawczy w składzie:

  • dr Dominika Ochnik: Kierownik sekcji „Zdrowie psychiczne”,
  • dr inż. arch. Marek Gachowski: Kierownik sekcji „Przestrzeń publiczna”,
  • dr inż. arch. Bartłomiej Buława: Kierownik sekcji „Krajobraz”,
  • dr Marcin Budziński: Kierownik sekcji „Zrównoważony rozwój”,
  • mgr inż. arch. Paulina Nagel: Kierownik sekcji „Targowiska”.

Zapytania ofertowe Zapytanie ofertowe na przeprowadzenie badań ankietowych w ramach projektu pn. Wyzwania przestrzeni publicznej i spójności społecznej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii – ujęcie interdyscyplinarne



Dr Dominika Ochnik (Kierownik Katedry Psychologii Klinicznej AŚ) miała przyjemność zaprezentować w imieniu zespołu badawczego (dr inż. Bartłomiej Buława, mgr inż. arch Paulina Nagel, dr Marcin Budzński, dr inż. Marek Gachowski) podczas międzynarodowej konferencji 11th European Conference on Mental Health w Lublanie, Słowenii, wstępne wyniki badań na temat związków symptomów depresji i urbanizacji w Metropolia GZM.

Osoby mieszkające w mieście mają niższe nasilenie symptomów depresji, ale zależy to od pośredniczącej roli spójności sąsiedzkiej i poczucia samotności.

Badania wśród 3296 mieszkańców GZM zostały zrealizowane w ramach projektu „Wyzwania przestrzeni publicznej i spójności społecznej Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii - ujęcie interdyscyplinarne” jest dofinansowany przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię w ramach programu „Metropolitarny Fundusz Wspierania Nauki” w latach 2022-2024.

Zapraszamy do zapoznania się ze prezentacją! #MetropoliaNauki

Projekt został zrealizowany zgodnie z założeniami, a w szczególności:

  • w ramach zadania badania ankietowe zespołu - zrealizowane zostały działania dotyczące przygotowania i opracowania danych polegające na przygotowaniu i przeprowadzeniu badań metodą CAWI, realizacja badania na panelu Ariadna objęła próbę badawczą N=3301 mieszkańców GZM, czyli o ponad 300 osób większą próbę niż pierwotnie zakładano. Ponadto w ramach przygotowania i opracowania danych zrealizowane zostały dwa opracowanie statystyczne danych do artykułu naukowego, jedno z nich polegało za zewnętrznym zleceniu pogłębionych analiz statystycznych, drugie obejmowało zewnętrzne analizy statystyczne wraz z indywidualnymi konsultacjami statystycznymi zrealizowanymi podczas czterech spotkań członków zespołu badawczego z ekspertem-statystykiem na uczelni - jedno spotkanie zdalne, organizacyjne (1h) oraz trzy spotkania fizyczne na uczelni (łącznie 9h) oraz pracę ekspercką poza spotkaniami z zespołem.
  • w ramach zadania przygotowanie zespołowego artykułu naukowego zrealizowane zostały tłumaczenia na potrzeby publikacji. Były to korekty językowe dwóch artykułów naukowych w języku angielskim zrealizowane przez renomowane Springer Nature Author Services. Pierwsza korekta dotyczyła artykułu Urbanization and Mental Health: The Role of Loneliness and Neighborhood Cohesion - A Cross-Sectional Network Analysis with a Representative Sample. Artykuł ten w wersji anglojęzycznej został złożony w grudniu 2023 roku do czasopisma „Scientific Reports” (140 punktów – wg wykazu czasopism naukowych z dnia 5 stycznia 2024 roku) ISSN 2045-2322. Korekta druga dotyczyła artykułu Survey Metropolis GZM residents' 2023 preferences for public and semipublic urban and green spaces. Artykuł ten w wersji anglojęzycznej został złożony w grudniu 2023 roku do czasopisma „Środowisko mieszkaniowe” (100 punktów – wg wykazu czasopism naukowych z dnia 5 stycznia 2024 roku) ISSN 1731-2442.
  • w ramach zadania aktywny udział w branżowych konferencjach naukowych z wystąpieniem członkowie zespołu badawczego uczestniczyli w dwóch konferencjach - jednej konferencji zagranicznej 11. Europejska Konferencja Zdrowia Psychicznego - 11th European Conference on Mental Health, Ljubljana, Slovenia, w dniach 13-15.09.2023 (uczestnik dr Dominika Ochnik) oraz w jednej konferencji krajowej – Miasto Region Uzdrowisko w dniach 23-24.11.2023 (uczestnicy: dr inż. arch. Bartłomiej Buława, mgr inż. arch. Paulina Nagel).
  • Dodatkowo należy wskazać, że wszyscy członkowie zespołu badawczego wzięli udział w premierowym spotkaniu w ramach Sceny Nauki GZM, które odbyło się w Kato Science Corner w dniu 21 listopada 2023 roku. Zaprezentowane zostały wyniki badań w każdym z pięciu obszarów tematycznych. W ramach spotkania w nawiązaniu do przedstawionych wyników odbyła się także dyskusja z przedstawicielami samorządów wchodzących w skład GZM.

    W przypadku zainteresowania tematyką projektu zapraszamy do kontaktu mailowego: marcin.budzinski@akademiaslaska.pl

    © 2015, AKADEMIA ŚLĄSKA, ul. Rolna 43, 40-555 Katowice, woj. śląskie, tel. 32 20 25 034, fax. 32 25 22 875, mail:
    Wydział Nauk Medycznych im. prof. Zbigniewa Religi, ul. Park-Hutniczy 3-5, 41-800 Zabrze, woj. śląskie, tel. 609 599 998, fax. 32 27 13 021, mail:
    ta strona używa plików Cookie polityka plików cookie