AKADEMIA ŚLĄSKA

dawniej Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach



STARTUP CHALLENGE – STUDIUJ W METROPOLII GZM


Projekt STARTUP CHALLENGE – STUDIUJ W METROPOLII GZM został dofinansowany przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię w ramach Programu „Metropolitalny Fundusz Wspierania Nauki” w latach 2022-2024.

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

O NAS

Akademia Śląska (wcześniej Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach) znana od dwudziestu lat przede wszystkim z aktywności w naukach technicznych, artystycznych oraz medycznych rozwija swoją ofertę także o nauki społeczne i wsparcie inicjatyw przedsiębiorczych, w tym startupowych. Dzięki dofinansowaniu z Metropolitalnego Funduszu Wspierania Nauki zapraszamy do wspólnej rywalizacji mającej na celu w innowacyjny sposób połączyć myślenie startupowe z promocją studiów w Metropolii GZM.

Pragniemy zainspirować młodzież do rozwijania innowacyjnych pomysłów biznesowych oraz promowania studiów w metropolii GZM. Naszym celem jest stworzenie platformy współpracy naukowej, która zachęci uczniów do łączenia nauki z profesjonalnym rozwojem swojego startupu oraz odkrywania i rozwijania swojego potencjału przedsiębiorczego.

KONKURS "STARTUP CHALLENGE – STUDIUJ W METROPOLII GZM"

Zapraszamy uczniów szkół ponadpodstawowych do udziału w konkursie, który ma na celu wykreowanie nowych, atrakcyjnych sposobów promocji studiów w metropolii GZM oraz rozwijanie kompetencji kreatywnych i przedsiębiorczych. Planujemy zaangażować 500 uczestników w pięciu etapach konkursu, od rekrutacji, przez spotkania w szkołach, zdalne konsultacje, zgłoszenia pomysłów, aż po warsztaty i prezentacje finałowe.

ETAPY KONKURSU

ETAP I

Rekrutacja (październik – listopad 2023):

  • Rekrutacja trwa do wyczerpania miejsc (przewidziano realizację maksymalnie 20 x 45 minutowych spotkań w szkołach ponadpodstawowych).
  • Kolejność zgłoszeń decyduje o udziale w II etapie.
  • Możliwość równoległej realizacji spotkań w szkołach.

ETAP II

Spotkania w szkołach ponadpodstawowych zgłoszonych do projektu (październik – listopad 2023):

  • Praktyczna lekcja odkrywania potencjału przedsiębiorczego.
  • Informacje o kolejnych etapach i zasadach kwalifikacji.
  • Możliwość zdalnych konsultacji pomysłów.
  • Organizacja spotkań dla różnych klas i uczniów.

ETAP III

Zdalne konsultacje pomysłów (październik – listopad 2023):

  • 20 godzin zdalnych konsultacji z ekspertami.
  • Możliwość zweryfikowania swojego pomysłu na promocję studiów w GZM.

ETAP IV

Zgłoszenia pomysłów i wybór finalistów (do końca listopada 2023):

  • Przyjmowanie zgłoszeń zespołowych (maksymalnie 4 osobowych) pomysłów startupowych na promocję studiów w GZM
  • Ogłoszenie z początkiem grudnia maksymalnie pięciu zespołów uczestniczących w finale przewidzianym na połowę grudnia (15 grudnia, piątek)

ETAP V

Warsztaty i prezentacje - finał konkursu:

  • Pozaszkolne warsztaty (5h) na Akademii Śląskiej w Katowicach.
  • Praca nad case study i rozwinięcie pomysłów zgłoszonych do finału.
  • Eksperci pomogą w przygotowaniu do prezentacji finałowej.
  • Finałowe prezentacje i wyłonienie zwycięzców.
  • Jedną z nagród jest opracowanie indywidualnych planów mentorskich dla każdego z finalistów.

MENTORING

Finaliści będą mieli możliwość skorzystania z indywidualnych planów mentorskich, które będą zawierały rekomendowane ścieżki rozwoju osobowego i możliwości podjęcia studiów w GZM, ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju kompetencji startupowych.

ZGŁOSZENIA

Chcesz wpłynąć na promocję studiów w Metropolii GZM i rozwijać swój pomysł biznesowy? Dołącz do naszego konkursu i pokaż, jakie innowacyjne rozwiązania możesz zaproponować! Przyłącz się do nas i bądź częścią zmiany, tworząc nowe możliwości dla przyszłych studentów Metropolii GZM!

Zainteresowane szkoły proszone są o przesyłanie zgłoszeń drogą elektroniczną przez wypełnienie poniższego formularza

W zgłoszeniu należy wskazać nazwę szkoły, jej adres, szacowaną ilość uczniów zgłoszonych do praktycznej lekcji odrywania potencjału przedsiębiorczego, informacje kontaktowe do nauczyciela/opiekuna (mail, telefon) oraz sugerowany termin spotkania. W przypadku pytań czy wątpliwości, służymy pomocą pod numerem telefonu: 785 805 038.

ZADANIE KONKURSOWE

Zadanie, przed jakim stają uczestnicy konkursu "STARTUP CHALLENGE – STUDIUJ W METROPOLII GZM", polega na opracowaniu innowacyjnego pomysłu na startup - poprzez wypełnienie formularza pomysłu biznesowego. Kluczowym celem proponowanego przez zespół przedsięwzięcia powinna być promocja studiowania w Metropolii GZM.

Formularz pomysłu biznesowego składający się z następujących elementów:

  • potencjał zespołu startupowego,
  • cel główny startupu,
  • innowacyjność i kreatywność pomysłu,
  • analiza rynku i grupy docelowej,
  • budżet i finansowanie projektu,

Potencjał zespołu Startupowego:

Na początek pracy należy wskazać atuty i uzupełniające się kompetencje członków zespołu startupowego, uwzględniając zarówno dotychczasowe doświadczenia jak i potencjał przedsiębiorczy uczniów.

Cel główny Startupu:

Głównym celem startupu powinna być efektywna i kreatywna promocja studiowania w Metropolii, z naciskiem na korzyści i możliwości, jakie niesie ze sobą edukacja w tym regionie.

Innowacyjność i kreatywność pomysłu:

Oczekujemy, że prezentowane pomysły będą charakteryzować się wysokim stopniem innowacyjności i kreatywności. Zalecamy korzystanie z nowoczesnych technologii i nietypowych rozwiązań.

Analiza rynku i grupy docelowej:

Zespół powinien przeprowadzić dogłębną analizę rynku oraz istniejących już inicjatyw i projektów. Należy również dokładnie zidentyfikować grupę docelową, do której skierowane będą działania startupu, a także zdefiniować strategię działań marketingowych.

Budżet i finansowanie:

Prosimy o przedstawienie szacunkowego budżetu oraz źródeł finansowania. Zalecamy również rozważenie potencjalnych partnerstw i współpracy z innymi podmiotami.

KRYTERIA OCENY

  • Kryteria merytoryczne - oceniające każdą z części formularza pomysłu biznesowego - 5 x max 5 punktów = razem max 25 punktów
  • Komplementarność opisu poszczególnych części pomysłu - max 10 punktów
  • Realność wdrożenia pomysłu biznesowego - max 10 punktów
  • Czytelność i przejrzystość wypełnionego formularza pomysłu - max 5 punktów

Łącznie oceniany pomysł może uzyskać maksymalnie 50 punktów.

Do finału zostanie zaproszonych maksymalnie pięć zespołów z najwyższą oceną.

NAGRODY

  • Najlepsze projekty zostaną nagrodzone i docenione przez jury konkursu
  • Laureaci otrzymają indywidualne dyplomy za zajęcie pierwszego, drugiego i trzeciego miejsca w konkursie.
  • Dyplomy zostaną także wręczone opiekunom zwycięskich zespołów oraz odrębnie szkołom, jakie reprezentują laureaci konkursu.
  • Każdy z finalistów otrzyma specjalnie dla siebie opracowaną ścieżkę rozwoju. Ta spersonalizowana mapa drogowa będzie dostosowana do indywidualnych potrzeb, umiejętności i aspiracji uczestnika, umożliwiając mu odkrywanie i rozwijanie swojego pełnego potencjału. Dzięki temu, każdy finalista będzie mógł maksymalizować korzyści płynące z uczestnictwa w warsztatach, zdobywając cenne umiejętności, wiedzę i doświadczenie, które przyczynią się do jego sukcesu w przyszłości!
  • Nagrody dla laureatów o wartości 2000 zł ufundowane przez Akademię Śląską
  • Nagrody dla laureatów o wartości 1000 zł ufundowane przez Instytut Rozwoju Nauki WST S.A.
  • Laureaci otrzymają możliwość skorzystania z pakietu 10x1h usług doradczych ufundowane przez Stowarzyszenie Przedsiębiorcy z Wyboru o wartości 2500 zł
  • Laureaci otrzymają możliwość skorzystania z pakietu 4h wsparcia marketingowego ufundowane przez Silesian Startup Foundation o wartości 2000 zł
  • Uczestnictwo w finale to także doskonała okazja do nawiązania wartościowych kontaktów biznesowych i akademickich, a także do korzystania z wsparcia i doradztwa ze strony uznanych autorytetów w dziedzinie przedsiębiorczości i innowacji!

Broszura informacyjna projektu

Prezentacja dla uczniów

Formularz pomysłu zespołowego w projekcie

ZGŁOŚ PROJEKT

Dotyczy projektu przygotowanego przez reprezentację szkoły po wcześniejszym spotkaniu w szkole i konsultacji projektu z naszym ekspertem

Termin na przesyłanie formularzy projektów został przedłużony do wtorku 5 grudnia 2023 roku.

© 2015, AKADEMIA ŚLĄSKA, ul. Rolna 43, 40-555 Katowice, woj. śląskie, tel. 32 20 25 034, fax. 32 25 22 875, mail:
Wydział Nauk Medycznych im. prof. Zbigniewa Religi, ul. Park-Hutniczy 3-5, 41-800 Zabrze, woj. śląskie, tel. 609 599 998, fax. 32 27 13 021, mail:
ta strona używa plików Cookie polityka plików cookie